A kettős könyvvitelt vezető cégeknek a társasági adóelőleget, az evásoknak az eva-előleget 2012. december 20-áig az adóévi várható adó összegére ki kell egészíteniük. Ha a befizetésre (átutalásra) nem kerül sor legalább 90 százalékos mértékben, az adóhatóság mulasztási bírságot szab ki.
Az idén először az innovációs járulék fizetésére kötelezetteknek is előlegfeltöltési kötelezettségük van. Az 2012-es adóév utolsó (társasági adó-, eva- és innovációsjárulék-) előlegét a feltöltéssel egyidejűleg, december 20-áig kell megfizetni.
A cégek, vállalkozások december 20-áig választhatják az evát a 2013-as adóévre. A több mint 70 ezer evás szintén december 20-áig dönthet arról, hogy kilép-e az eva-körből. A határidő jogvesztő, vagyis a késedelmet még igazolási kérelemmel sem lehet kimenteni – figyelmeztet a NAV.
A 2012-ben evás adózók, illetve – meghatározott körben – más vállalkozások is választhatnak továbbá az új, speciális adózási módok közül, azaz bejelentkezhetnek a kisadózók tételes adója (kata) vagy a kisvállalati adó (kiva) szerinti adózás hatálya alá, amire december 1. óta van lehetőség.
Félmillió cég választhatja az új adókat
A kormány várakozásai szerint jövőre mintegy félmillió vállalkozás választhatja a kisadózó vállalkozások tételes adóját (kata) vagy a kisvállalati adót (kiva) – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Budapesten. Az NGM elkészítette a saját kisvállalati adó (kiva) kalkulátorát, valamint összegyűjtötte a kisvállalati adóval kapcsolatosan leggyakrabban felmerülő kérdéseket – közölte a minisztérium december 8-án. Balog Ádám már korábban is elmondta: a kisadózók tételes adóját (kata) és a kisvállalati adót (kiva) választó vállalkozások száma 2014-ben elérheti az 500 ezret.
A mikrovállalkozások számára folyamatos kihívást jelent az adókötelezettségek teljesítése mind adminisztrációs, mind anyagi okokból. E két probléma együttes megoldására rendkívül egyszerű, választható adózási módot kínál a kormány 2013-tól a kisadózók tételes adójával. A tételes adó havi összege – egészen 6 millió forint bevételig – független a bevétel nagyságától, a bejelentett főállású kisadózó után mindössze 50 ezer forint, főállásúnak nem minősülő kisadózó után pedig havi 25 ezer forint – közölte a nemzetgazdasági tárca.