A Brüsszelben közzétett közlemény ismerteti: az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény arra a következtetésre jutott, hogy az erről szóló rendelkezések összhangban állnak az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokkal. A bizottság megállapította, hogy az így juttatott finanszírozást a termelési infrastruktúra korszerűsítésére, az energiaszerkezet diverzifikálására vagy új létesítmények kialakítására fogják felhasználni. Ez – tették hozzá – hozzájárul az energiapiacok liberalizálásához, az üvegházgáz-kibocsátás csökkentéséhez és az ellátás biztonságának fokozásához, összhangban az uniós célkitűzésekkel.
Joaquín Almunia versenypolitikáért felelős bizottsági alelnök szerint a cseh és a magyar tervekben előirányzott beruházások lehetővé teszik a két tagállam számára, hogy diverzifikálják a villamosenergia-előállítás forrásait és elősegítsék a nemzeti energiapiac bővülését. „A programok emellett az üvegházgáz-kibocsátás csökkentése révén az Európa 2020 stratégia célkitűzéseinek megvalósításához is hozzájárulnak” – tette hozzá az alelnök.
Magyar részről az 56 millió eurót arra használják fel, hogy úgynevezett „intelligens hálózat” létrehozására irányuló mintaprojekt keretében gazdaságilag hatékony és fenntartható energiahálózatokat alakítsanak ki, valamint a magyar-szlovák rendszerösszekötő gázvezeték létrehozása révén diverzifikálják az energiaszerkezetet. A magyar projektek végrehajtása 2015-ig is eltarthat, ám a kibocsátási egységek ingyenes kiosztására csak 2013-ban kerül sor.