A hét egyik legjelentősebb híre volt, hogy csütörtökön a Fitch Ratings a magyar adósbesorolások kilátását negatívról stabilra javította. Ez a délutáni kisebb vételi hullám után hozott egy újabb hullámot a piacra a kereskedés végén, és így sikerült pluszban zárni.
A hírre reagált csütörtökön a Nemzetgazdasági Minisztérium is, közleményükben leszögezték: már az egyik nagy nemzetközi hitelminősítő is felismerte azokat a gazdaságpolitikai intézkedéseket, amelyek eredményeképpen az elmúlt két évben Magyarország sikeresen és tartósan csökkenő pályára állította az államadósságot, és fenntartható fiskális konszolidációt hajtott végre.
Erősödtek az OTP és a Mol papírjai is
Az OTP az elmúlt héten 0,51 százalékkal, 21 forinttal erősödött, 4149 forinton zárt pénteken. A Mol-részvények ára 2,11 százalékkal, 360 forinttal 17 410 forintra nőtt. A Magyar Telekom pénteken 355 forinton zárt, ami 7,31 százalékkal, 28 forinttal alacsonyabb az előző hetinél. A Richter árfolyama egy hét alatt 2,49 százalékkal, 885 forinttal, 36 400 forintra emelkedett.
Hétfőn bezárnak a tőzsdék
Karácsonyra való tekintettel hétfőn a világ számos vezető tőzsdéje zárva lesz, vagy csak rövidített kereskedés folyik majd a börzéken. December 24-én nem nyit ki Ázsiában a tokiói, a vezető európai börzék közül pedig a frankfurti tőzsde. Hétfőn rövidített kereskedés lesz Londonban és Párizsban, a tengerentúlon a Wall Street és a New York-i értéktőzsde is korábban zár a szokásosnál.
A recesszió küszöbén az amerikai gazdaság?
Elsősorban a költségvetési szakadék néven ismert amerikai kiigazító programról folyó egyeztetésekkel kapcsolatos hírek, illetve azok hiánya alakítja majd a trendet a jövő héten a New York-i értéktőzsdén. Sokan attól tartanak, hogy január elsejéig nem születik megállapodás az amerikai államháztartás rendezett konszolidációjáról, és emiatt pénteken közel egy százalékkal gyengültek a börze irányadó mutatói. Amennyiben a republikánus és demokrata képviselők továbbra sem jutnak egyezségre az év végéig, akkor a korábban megállapított 600 milliárd dollárnyi automatikus kiadáscsökkentések és adóemelések lépnek hatályba. Elemzők szerint ezek recesszióba taszíthatják az amerikai gazdaságot.