A Fitch is elismerte a magyar sikereket

Megerősítette Magyarország szuverén adósosztályzatait csütörtökön a Fitch Ratings, a besorolások kilátását pedig negatívról stabilra javította.

NT
2012. 12. 20. 16:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi hitelminősítő csütörtök este Londonban bejelentette, hogy a megerősítés Magyarország hosszú futamidejű deviza- és hazai államadósságának BB plusz, illetve BBB mínusz besorolására, a Magyarországon bejegyzett kereskedelmi adósok besorolásának felső határát jelentő BBB országplafonra, valamint a rövid futamidejű szuverén devizakötelezettségek B minősítésére vonatkozik. A kilátás stabilra javításával a Fitch Ratings levette a napirendről Magyarország mint szuverén adós leminősítését. A kedvező hírre a forint azonnal egy egységgel erősödött az euróval szemben, egészen 285-ig.

Kulcstényező a rugalmasság

Elemzésében a Fitch a kilátásjavítás kulcstényezőjének nevezte a magyar költségvetés viszonylag erőteljes finanszírozási rugalmasságát, amely a magasan fejlett hazai kötvénypiacot, a GDP-érték 5,5 százalékának megfelelő kormányzati készpénzbetétet, valamint a hazai össztermék 34 százalékával egyenlő jegybanki devizatartalékokat tükrözi.

A nemzetközi hitelminősítő saját előrejelzése szerint a magyar kormány teljesíteni fogja a 2013-ra kitűzött államháztartási deficitcélt, és – szükség esetén további konszolidációs lépésekkel –  2014-ben is 3 százalék alatt tartja a GDP-arányos hiányt.

77 százalékára csökkent

A Fitch kiemelte, hogy az államadósság-ráta a 2010-ben mért 81 százalékos tetőzés után a becslések szerint a GDP-érték 77 százalékára csökkent az idén – a Magyarországhoz hasonlóan BB devizaadós-besorolási sávban nyilvántartott szuverén adósok mediánértéke 40 százalék –, és úgy tűnik, hogy a magyar közadósságráta enyhén lefelé ívelő pályára került. A hitelminősítő szerint ugyanakkor a költségvetési fegyelemmel kontrasztban áll az „unortodox és kiszámíthatatlan” gazdaságpolitika, különösen a bankszektorral kapcsolatban.

Emellett Magyarország a II. világháború óta maradéktalanul eleget tesz szuverén törlesztési kötelezettségeinek, és mindez együtt alátámasztja a forintban kibocsátott államadósság befektetési szintű – BBB mínusz – besorolását, áll a Fitch Ratings csütörtöki londoni elemzésében.

Kellemes meglepetés

A hitelminősítő közölte azt is, hogy most már nem szerepel alapeseti előrejelzési forgatókönyvében a sikeres finanszírozási megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), annak ellenére sem, hogy egy ilyen megállapodás csökkenthetné a külső piaci hozzáférés költségeit és értékes védőhálót nyújtana a potenciális külső sokkokkal szemben. A Fitch Ratings „kellemes meglepetésként” kezelné, ha mégis létrejönne az IMF-megállapodás, de az abban foglaltak erőteljes végrehajtására is szükség lenne ahhoz, hogy a cég pozitív minősítési lépéseket vegyen fontolóra.

NGM: a hitelminősítő is felismerte a megtett lépéseket

A kormány egyetért a Fitch értékelésével, és úgy látja, hogy már az egyik nagy nemzetközi hitelminősítő is felismerte azokat a gazdaságpolitikai intézkedéseket, amelyek eredményeképpen az elmúlt két évben Magyarország sikeresen és tartósan csökkenő pályára állította az államadósságot, fenntartható fiskális konszolidációt hajtott végre – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. A tárca közleménye szerint a fenntartható fiskális konszolidáció révén „Magyarország 2013-ban végre lekerülhet az uniós szégyenpadról”.

Emelkedés a tőzsdén, jó kilátások

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 54,69 pontos, 0,31 százalékos emelkedéssel, 17 862,10 ponton zárt csütörtökön. A részvénypiac forgalma 5,1 milliárd forint volt, a vezető papírok vegyesen teljesítettek az előző napi záráshoz képest. Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője elmondta: komoly pozitív meglepetést okozott a nap végén, hogy a Fitch Ratings a magyar adósbesorolások kilátását negatívról stabilra javította. Ez a délutáni kisebb vételi hullám után hozott egy újabb hullámot a piacra a kereskedés végén, és így sikerült pluszban zárni. A szakember szerint a csütörtöki ötmilliárd forintos forgalom az ünnepek előtt nem rossz eredmény.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője a Fitch bejelentését követően az MTI-nek azt mondta: vélhetően a hitelminősítőnél is úgy látják, hogy idén és jövőre is reális esély van a hiánycél teljesülésére, emellett a külső egyensúly is jól alakul. A legtöbb negatívum ugyanakkor továbbra is a növekedési kilátásokban van – fűzte hozzá. Kondrát Zsolt megjegyezte, hogy most már két nagy hitelminősítő stabil kilátással tartja nyilván a magyar szuverén adósságot. Az elemző elképzelhetőnek tartja, hogy a harmadik hitelminősítő, a Moody's is hasonlóan lép a közeljövőben.

Nem vagyunk kitéve fenyegetettségnek

Magyarország rövid távon nincs kitéve fiskális fenyegetettségnek – állapította meg szerdán az Európai Bizottság a közpénzügyek uniós helyzetéről kedden közzétett átfogó jelentésének Magyarországról szóló részében. Az értékelés szerint a pénzügyek fenntarthatóságának kockázata közép- és hosszú távon is alacsonynak mondható, feltéve ha teljes mértékben megvalósítják a tervezett, Brüsszel által ambiciózusnak minősített fiskális konszolidációt, és jóval 2014 után is megőrzik az akkori szinten a célul kitűzött egyensúlyi helyzetet.


Küzdelem az államadósság ellen

Ismert, a GDP-hez mért államadósság 2010-ig gyors emelkedést mutatott, a tendencia az Orbán-kormány idején tört meg. Mint Orbán Viktor szeptember 24-én Vilniusban kijelentette: „Naponta folytatunk egyfajta szabadságharcot, hogy le tudjuk hozni az államadósságot az 50 százalék alá, ahol már biztonságban érezheti magát az ember. [ ] Ha a Jóisten megengedi, hogy még egy-két évig dolgozzunk Magyarországon, akkor mi is csatlakozni fogunk az alacsony adóssággal rendelkező közép-európaiak családjához.”

A hitelminősítők közelmúltban történt minősítési hullámai

• Az eddigi stabilról negatívra rontotta a brit államadósság kilátásait a Standard & Poor’s.

• Megerősítette Franciaország lehetséges legjobb, AAA államadós-besorolásait pénteken a Fitch Ratings.

• Hét magyar bank osztályzatait vette leminősítési felülvizsgálat alá a Moody’s Investors Service.

• Megerősítette Lengyelország elsőrendű besorolását a Moody’s. A világ legnagyobb hitelminősítője változatlanul stabilnak tartja a lengyel államkötvényeket.

• A Standard and Poor’s leminősítette Ukrajnát. A londoni hitelminősítő az eddigi B pluszról egy fokozattal, B-re rontotta a szomszédos ország adósbesorolását.

Az államadósság csökkentését tekintve élenjárók vagyunk, az idei költségvetési hiányszámot nézve pedig a visegrádi országokat is megelőzzük az Európai Unión belül – derült ki a bizottság által novemberben közzétett számokból.

Tartható hiánycél, fogyókúrázó alapkamat

A Századvég Gazdaságkutató Zrt. a meghirdetett költségvetési kiigazítások végrehajtásával tarthatónak ítéli 2012-ben és 2013-ban is a 2,7 százalékos hiánycélt, ezzel párhuzamosan az infláció lassú csökkenését várják.

A monetáris tanács immár egymást követő ötödik alkalommal csökkentette 0,25 százalékponttal az irányadó kamatszintet, és 2011. január óta nem volt olyan alacsony az alapkamat, mint most. Az új kamatszinthez képest már „látótávolságon belülre került” a valaha volt legalacsonyabb, 2010 második felében érvényben lévő 5,25 százalékos kamatszint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.