A világ legnagyobb hitelminősítője szerda este Londonban közölte: a felülvizsgálatot arra a véleményére alapozva indította, hogy e bankok folyamatosan kedvezőtlen környezetben működnek, és ez önálló kockázati profiljuk további erózióját okozhatja. A Moody's a felülvizsgálatot az OTP Bank, az OTP Jelzálogbank, a K&H, a Budapest Bank, FHB, az Erste Bank Hungary és az MKB önálló minősítésére, valamint adós- és betétbesorolásaira jelentette be.
November végén nem sikerült a Standard & Poor’s hitelminősítő intézetnek a döntéseivel meggyengítenie sem az OTP, sem a forint árfolyamát a korábbi leminősítésével. A hitelminősítő döntése mögött egyértelmű nyomásgyakorlás áll, amelynek ki nem mondott célja a bankadó és a multiadó visszavonása.
Csúnyán leszerepeltek
A hitelminősítők egyébként eléggé csúnyán leszerepeltek a 2008-as válság idején, amikor képtelenek voltak megjósolni a katasztrófát. A gazdasági élet szereplői számára a hitelminősítők egyértelműen pénzügyi magánérdekeket szolgálnak, amit jól bizonyított, hogy a neves svájci Sankt Gallen-i Egyetem tanulmánya szerint az igazolatlan leminősítések a fő felelősek az európai adósságválságért. Számos országot egymástól eltérő mércével ítéltek – olvasható az intézmény nemzetgazdasági kutatórészlegének tanulmányában.
Európa bírálta a Moody’s döntését
Bírálta az állandó euróövezeti válságkezelő rendszer, az Európai Stabilitási Mechanizmus vezetője a Moody’s Investors Service döntését, amellyel megvonta a legjobb adósságkibocsátói besorolást az ESM-től és az ideiglenes válságkezelő rendszertől (EFSF). Az euróövezeti pénzügyminiszteri tanács, a Eurogroup elnöke pedig a döntésre reagálva hangsúlyozta, hogy az övezet országai kitartanak mindkét intézmény mellett.