Ebben mi vagyunk a legjobbak az unióban

Az államadósság csökkentését tekintve élenjárók vagyunk, míg az idei költségvetési hiányszámot nézve a visegrádi országokat is megelőzzük az Európai Unión belül.

Kovács András
2012. 11. 12. 9:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Görögországban küszöbön áll a júliusban hatalomra került hárompárti kormány szétesése, Spanyolországban már 25 százalék fölé nőtt a regisztrált munkanélküliek aránya, és Portugáliában sem lassul az államadósság, addig hazánk jövőbeli lehetőségeit nagyban javítja, hogy szerdán az Európai Bizottság elfogadta a kormány által hozott egyenlegjavító intézkedések deficitcsökkentő hatásait. Miközben 2012-ben az államháztartási hiányra vonatkozó uniós átlag és az eurózóna átlaga is meghaladja a 3 százalékot, addig a magyar hiány jócskán alatta lesz.

Egyáltalán nem volt zökkenőmentes a hazai számok brüsszeli elfogadása, mivel a jelenlegi EB-n belül döntően baloldali kötődésű emberek foglalnak helyet, akik természetesen semmilyen választói felhatalmazással nem rendelkeznek, és szorosan kötődnek azon gazdasági-pénzügyi érdekcsoportokhoz, akiket a kormány elmúlt két évben hozott intézkedései negatívan érintettek. A kormány sikeres taktikájának köszönhetően gyakorlatilag túszul ejtette az EB-t, mivel ha nem fogadták volna el a számait, akkor a kabinet négy területről szedte volna be a hiányzó összeget. A multicégek állítólag már a bizottságnál lobbiznak, hogy ne legyen túlságosan szigorú hazánkkal szemben.

Ebben élenjárók vagyunk

A bizottság számítása szerint 2013-ban 2,9 százalék lesz a GDP-arányos deficit Magyarországon, de még azzal az értékkel is a jobban teljesítő államok között leszünk, és a visegrádi országokat is megelőzzük. Írországban 7,5, Nagy-Britanniában 7,2, Spanyolországban 6, míg Cipruson 5,7 százalékos deficitet jósol az EB a jövő évben. Egyébként az EB által 2014-re várt 3,5 százalékos deficit is továbbra sem rosszabb, mint a francia vagy a belga, sőt közel 3 százalékkal jobb, mint az angol érték.

A bizottság előrejelzése alapján a 2011-hez képest idén Magyarország csökkenti legnagyobb mértékben – 3 százalékkal – az államadósságát. Összesen öt tagállam képes 2012-ben csökkenteni az államadósságát – Magyarország: 3 százalék, Dánia: 1,2 százalék, Svédország: 1 százalék, Lengyelország: 0,9 százalék, Lettország: 0,3 százalék. Mindez azért nagy eredmény, mert nyolc olyan tagország van, ahol tíz százalékpontot megközelítő, illetve meghaladó mértékben nő az államadósság (Egyesült Királyság, Írország, Szlovákia, Szlovénia, Portugália, Görögország, Spanyolország és Ciprus).

Az államdósság egyébként a következő években több országban is átlépi a 100 százalékos lélektani határt. Ezek közé tartozik Belgium, Portugália, Írország, valamint könnyen lehet, hogy Spanyolország is belecsúszik ebbe a körbe. A magyar adósságpálya ennek tükrében fenntartható, uniós összevetésben közepes mértékű és 2014-re az EB jelentése alapján 76,8 százalékra fog csökkenni, míg 2010-ben 82 százalékon állt.

Kétszer is hetedik

A várható gazdasági növekedést illetően már jelentős eltérések vannak a bizottság és a kormány várakozásai között. A kabinet szerint 2013-ban 1 százalékot meghaladó GDP-növekedés lesz, hiszen az új, illetve második szakaszukba lépő autóipari kapacitásokból (Mercedes, Audi, Opel) 1,2-1,4 százalékos bővülés származhat. A 2013-as növekedési kilátás egyelőre lassú ütemet mutat, azonban az EU és az eurózóna átlagát is meghaladja a növekedés. Az EU-ban recesszió várható 2013-ban, míg a magyar gazdaság növekedő pályára áll. 2012–14 között várhatóan Magyarország produkálja a hetedik legnagyobb GDP-növekedést (2,5 százalék) a tagállamok közül.

Hazánk a hetedik legjobban teljesítő tagállam a foglalkoztatás bővülését illetően, miközben azon 15 ország között van, ahol növekszik a foglalkoztatottság 2012-ben. A visegrádi országok közül arányaiban Magyarországon létesül a legtöbb új munkahely. Az új munkahelyek bővülésének üteme 2012-ben több mint háromszorosa a lengyel és a szlovák bővülésnek, miközben a cseheknél csökken a foglalkoztatottság. Hazánk 2012-ben megközelíti, 2013-ban és 2014-ben várhatóan túlszárnyalja a német foglalkoztatottság növekedését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.