Tarthatónak ítélik a kormány által kitűzött célt

Jövőre 0,3 százalékos növekedést prognosztizál a Századvég, és tarthatónak ítéli a 2,7 százalékos hiánycélt.

PR
2012. 12. 18. 11:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai konjunkturális kilátások romlottak az előző negyedévhez képest. Az eurózóna recesszióba süllyedt, és rekordnagyságú a munkanélküliségi ráta. A pénzpiaci feszültségek ugyanakkor némileg oldódtak a központi bankok nem szokványos lépései miatt, ez azonban csak lassan gyűrűzik be a reálgazdaságba. A pozitív hangulat törékeny, továbbra is bizonytalanság uralkodik a piacokon. Az idei évre tervezett fiskális kiigazítások az unió országaiban a terveknek megfelelően haladnak, olvasható a Századvég Gazdaságkutató Zrt. közleményében.

Magyarországon a harmadik negyedévben a bruttó hazai termék 1,5 százalékos csökkenését regisztrálták az előző év azonos időszakához képest. A visszaesés nagyrészt a kedvezőtlen mezőgazdasági termésátlaggal magyarázható. Az ipari konjunktúra továbbra is lanyha. Bár az építőipar hozzáadott értéke emelkedett a harmadik negyedévben, úgy vélik, ennek hátterében csak ideiglenes tényezők állnak.

Emelkedés a munkaerőpiacon

A munkaerőpiacon folytatódott a kereslet és a kínálat emelkedése a harmadik negyedévében. A foglalkoztatottság növekedését részben magyarázza a közfoglalkoztatottság élénkülése, de a versenyszféra munkaerő-kereslete is erősödött. A versenyszféra jelentős béremelkedése alapján arra lehet következtetni, hogy a munkapiac valószínűleg feszesebb, mint ahogy korábban gondolták.

A Századvég szerint a hazai GDP az idei évben várhatóan 1,5 százalékkal csökken, majd jövőre nagyon lassú, 0,3 százalékos bővülést valószínűsítenek. A romló külpiaci konjunktúrával összhangban a kivitel növekedése mindössze 2 százalékos lesz idén, azonban a gyenge belső kereslet miatt az import stagnálására számítanak, így a nettó export továbbra is pozitívan hat a GDP dinamikájára – írják. Ennek megfelelően a külkereskedelmi mérleg többlete a Századvég várakozása szerint idén eléri a 7,6, majd jövőre 8,5 milliárd eurót. A fizetési mérleg aktívuma így tovább bővül a jövedelemsor egyre emelkedő hiánya ellenére.

A közlemény felhívja a figyelmet arra: a munkaerő-piaci aktivitás tovább nőhet a kormányzati intézkedések következtében. A recesszió ellenére a foglalkoztatottság emelkedik a közfoglalkoztatási programok további bővítése esetén, miközben a versenyszféra munkaerő-keresletének bővülése lelassul. Az idei évhez képest alacsonyabb bérdinamikára számítanak a versenyszférában, ami a rosszabb növekedési kilátásokkal indokolható.

Csökkenő infláció

A Századvég nem változtatott sem az idei, sem a jövő évre vonatkozó inflációs előrejelzésén. 2012-re 5,7 százalékos éves átlagos rátát prognosztizálnak, majd jövőre a lassú dezinfláció következtében év végére 4 százalék alá süllyedhet az áremelkedés. Összességében 2013-ra 4,3 százalékos éves átlagos fogyasztóiár-indexet jeleznek előre. Kedvező hatást gyakorol a dezinflációra a szabályozott árak csökkentése: a vezetékes gáz, a távhő, valamint a villamos áram fogyasztói árának 10 százalékos mérséklése 0,8 százalékponttal fogja vissza az inflációt. Hosszú távú áremelő hatást fejt ki ezzel szemben a vállalatokat terhelő adóterhek növelése, valamint az 5 százalékot meghaladó minimálbér-emelés. Emellett az élelmiszerárak emelkedése szintén felfelé hajtja a rátát.

Megvalósítható a hiánycél

A Századvég szerint megvalósítható a GDP-arányos 2,7 százalékos idei módosított hiánycél. Számításaik szerint mintegy 200 milliárd forinttal rontja az idei költségvetési egyenleget az adóbevételek (eva, társasági adó, áfa) várttól elmaradó szintje. Növeli a hiányt ezenkívül néhány kiadási tétel (nyugdíj, kamat, gyógyszerár-támogatás) túlteljesülése és a Magyar Bankszövetséggel kötött, a végtörlesztés eredménycsökkentő hatását részben ellensúlyozó megállapodás. Az említett hatásokat ugyanakkor képes kompenzálni a kiugróan nagy, 370 milliárd forintos tartalék, az önkormányzati szektor vártnál jobb gazdálkodása, valamint néhány egyéb kisebb tétel – véli a gazdaságkutató.

A jövő évi költségvetéssel kapcsolatos jelentős kockázatok kivédésére az elmúlt negyedévben három komoly kiigazítást hirdetett meg a kormány, amelyek együttesen nettó értelemben több mint 500 milliárd forinttal javítják az egyenleget. Az említett csomagok következetes végrehajtásával a Századvég becslése szerint tartható az elfogadott költségvetési törvényben szereplő 2,7 százalékos célszint.


A kedvező globális hangulatnak köszönhetően az elmúlt negyedévben mérséklődtek az állampapír-piaci kamatok, és tovább bővült a külföldi befektetők kezén lévő hazai állampapír-állomány. Bár volt néhány sikertelen aukció, a nemzetközi pénzbőséget felhasználva az állam elsősorban forintkibocsátásokból finanszírozta a lejáró adósságát. A jövő évben esedékes törlesztésekre tekintettel 2013-ban devizaforrások bevonását látja indokoltnak a gazdaságkutató.

Biztató adatok

2012 októberében a versenyszférában mért bruttó átlagkeresetek 8,3 százalékkal, míg a családi adókedvezmény figyelembe vétele nélkül számított nettó bérek 5,3 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest – közölte kedden a KSH. Októberhez viszonyítva 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak novemberben, és 5,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet – közölte korábban a Központi Statisztikai Hivatal. Az utóbbi eredmény az elemzői várakozásokat is felülmúlta.

Csökkenő rezsidíjak

A múlt  szerdai kormányülésen megszületett a döntés a rezsidíjcsökkenésről, ennek köszönhetően másfél havi villany- és gázár marad az emberek zsebében. A csaknem négymillió háztartást érintő rezsiköltség-csökkentéssel kapcsolatban Giró-Szász András kormányszóvivő hangsúlyozta: a szolgáltatóknak kell viselniük a terheket, melyeket nem háríthatnak át. Hozzátette, hogy a szektor 1995-ös privatizációjában részt vevő cégek az elmúlt 17 esztendőben évente átlagosan húszszázalékos nyereségre tettek szert, így a befektetés már három és félszer megtérült nekik. A kormány Fónagy János államtitkár vezetésével négytagú bizottságot hozott létre a csökkentés nyomon követése érdekében.

Növekvő minimálbér

Giró-Szász András azt is megerősítette, hogy a minimálbér az idei bruttó 93 ezer forintról – infláció feletti mértékben – 98 ezerre, a bérminimum, vagyis a szakmunkás-minimálbér pedig bruttó 108 ezerről 114 ezer forintra emelkedik 2013-ban. Ez a szakszervezetek számítása szerint 2,2 százalékos vásárlóerő-növekedést jelent a magyar családoknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.