A KSH végleges becslése alapján 2012 harmadik negyedévében Magyarországon a bruttó hazai össztermék értéke az előzetes becsléssel összhangban 1,5 százalékos csökkenést mutatott az előző év azonos időszakához képest, az előző negyedévhez viszonyítva 0,2 százalékos volt a mérséklődés. Az év első három negyedévét összesítve a gazdaság teljesítménye 1,3 százalékkal mérséklődött 2011 azonos időszakához képest. Egész Európa gazdasága nehéz kihívásokkal néz szembe, erről árulkodnak a nemzetközi adatok is, melyek szerint az EU GDP-je 0,4 százalékos visszaesést szenvedett el – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Érződnek az aszály okozta károk, támogatják a gazdákat
Az NGM-nél hangsúlyozták: termelési oldalról vizsgálva látható, hogy a visszaesés legnagyobb részben a mezőgazdaságnak tulajdonítható, ahol igen jelentős, 21,4 százalékos zuhanás volt megfigyelhető. A kiugróan magas érték részben az aszálykároknak, részben az előző év magas bázisának tudható be. A mezőgazdaság teljesítménye így 1,1 százalékponttal rontotta a teljes gazdaságra vonatkozó értéket. Nyilvánvaló, hogy az aszály okozta károk és a termeléskiesés még érződik, de a kormány, érezve, hogy mennyire fontos ez a terület, minden EU-s forrást felhasznál és eddig már 160 milliárd forintot ki is fizettek a gazdáknak.
Az ipari teljesítmény 0,2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától, a szektoron belül azonban a járműgyártás a közelmúltban megvalósult beruházásoknak köszönhetően tovább bővült. A korábbi negyedévektől eltérően az építőipar végre ismételten növekedést könyvelhetett el. Ebben a szegmensben 2,3 százalék volt a növekedés, ami elsősorban útépítéseknek, vasúti fővonalak felújítási munkálatainak köszönhető, ez összességében 0,1 százalékpontos emelkedést eredményezett a végső GDP-adatban.
A szolgáltatási szektorban a hozzáadott érték 0,7 százalékkal mérséklődött, ami -0,3 százalékpontos GDP-hez való hozzájárulásnak felel meg. Ezen belül a pénzügyi, biztosítási tevékenység szenvedte el a legnagyobb, 3,9 százalékos veszteséget, míg a legnagyobb nyertes az információ, kommunikáció ágazat volt, ahol a hozzáadott érték 3,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest – olvasható az NGM közleményében.
Növekvő beruházások
Felhasználási oldalról vizsgálva az látható, hogy a háztartások fogyasztási kiadásai 3,9 százalékkal mérséklődtek, miközben a közösségi fogyasztás 1,4 százalékkal emelkedett. Az előző negyedévhez viszonyítva kisebb volt a bruttó állóeszköz-felhalmozás csökkenése, azonban több nemzetgazdasági ágazatban is (mint például járműgyártás, gép-, gépi berendezés gyártás) nagymértékben emelkedtek a beruházások. A növekedéshez továbbra is a nettó export járult hozzá a legjelentősebben. Az export 1,9 százalékos bővülést, míg az import 0,7 százalékos csökkenést mutatott – közölte az NGM.
Megkétszereznék a GDP-t
Mint azt az mno.hu már megírta, a magyar gazdaság exportalapú, és a kormány erre alapozva 2025-re megkétszerezné a jelenlegi 100 milliárd eurós bruttó hazai összterméket. A külkereskedelmi forgalom fellendítésének részét képzi a keleti nyitás, továbbá fontos eleme a Magyar Export-Import Bank és a Magyar Exporthitel Biztosító átalakítása. Ismert, a Magyarországnál kisebb lélekszámú Ausztria 300 milliárd eurós, a kicsit nagyobb Bajorország pedig 450 milliárd eurós GDP-vel rendelkezik.
Az Eurostat adatai azt mutatják, hogy az EU nem teljesít jól, jóval a világgazdaság teljesítménye alatt marad a gazdasági közösség produktuma. Ez egyrészt az elhúzódó adósságválságnak, másrészt a magas adósságállományoknak köszönhető. Hazánk az adósság leépítésével és a deficit csökkentésével egy fenntartható pályára lépett, aminek rövid távon vannak növekedési áldozatai, de már középtávon látszódni fognak ezen szükséges lépések növekedésre gyakorolt kedvező hatásai – írta a nemzetgazdasági tárca.
Bővülés
Újra bővültek a harmadik negyedévben a feldolgozóipari beruházások, nőtt a szállítás, a raktározás ág volumene, így mérséklődött a harmadik negyedévben a nemzetgazdasági beruházások volumenének csökkenése – közölte a Központi Statisztikai Hivatal még november 29-én. A világgazdaság mutatószáma, a Gyorsulási Irányadó (GYIA) októberhez viszonyítva 0,02 százalékkal emelkedett, emelkedtek a reálbérek és nőtt a fogyasztási hitelek állománya.
Matolcsy György kétnapos hivatalos németországi látogatásának tapasztalatait magyar újságíróknak összegezve nemrégiben azt mondta: Németországban elismerik hazánk sikeres államháztartási konszolidációját, a politikai vezetés támogatja a magyar gazdaságpolitikát, az itt jelen lévő német cégek döntő többsége pedig továbbra is szeretne beruházni az országban. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszterrel folytatott tárgyalásáról szólva kiemelte: Németország a tervezett új uniós bankfelügyeleti rendszert illetően és a kohéziós alapok ügyében is támogatja a hátrányos megkülönböztetést elutasító magyar álláspontot.