A Nemzetgazdasági Minisztérium hozzátette: a részletes adatokat a KSH csupán december 7-én ismerteti, így a gazdasági teljesítmény pontos szerkezete nem ismert. Az azonban bizonyos, hogy az aszálykárok következtében a termelési oldalt jelentősen befolyásolta a mezőgazdaság teljesítménycsökkenése. A felhasználási oldalon valószínűleg továbbra is a nettó export jelentett jelentős, növekedéshez való hozzájárulást – hangsúlyozták a gazdasági tárcánál.
Exportalapú gazdaság, dupla GDP
A KSH gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 2012 harmadik negyedévében 1,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A nemzetgazdaság ágazatainak mintegy fele stagnált. Az információ, kommunikáció, a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás és az építőipar nemzetgazdasági ágának teljesítménye növekedett. Alapvetően a mezőgazdaság teljesítménye húzta le a harmadik negyedévi GDP-t, az agrárágazat nélkül a visszaesés jóval kisebb lett volna – mondta Pozsonyi Pál, a KSH főosztályvezetője a jelentéssel kapcsolatban.
A magyar gazdaság exportalapú, és a kormány erre alapozva 2025-re megkétszerezné a jelenlegi 100 milliárd eurós bruttó hazai összterméket. A külkereskedelmi forgalom fellendítésének részét képzi a keleti nyitás, továbbá fontos eleme a Magyar Export-Import Bank és a Magyar Exporthitel Biztosító átalakítása. Ismert, a Magyarországnál kisebb lélekszámú Ausztria 300 milliárd eurós, a kicsit nagyobb Bajorország pedig 450 milliárd eurós GDP-vel rendelkezik.
Várhatók voltak ezek a számok
A londoni elemzők korábbi előrejelzésekben már rávilágítottak, hogy nagyjából 1,3 százalék körüli éves összevetésű magyarországi GDP-visszaesés várható az idei harmadik negyedévre. A Capital Economics közgazdászai szerint a magyar gazdaság a következő 18 hónap legnagyobb részét is recesszióban tölti, tekintettel a költségvetési szigorra, a gyengülő külső keresletre és arra, hogy egyelőre nincs előrelépés az új EU/IMF-megállapodás ügyében.
A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó szakértői pedig negyedéves alapon stagnáló, éves összehasonlításban 1,1 százalékkal csökkenő magyar GDP-értéket valószínűsítettek a harmadik negyedévre adott prognózisukban.
2014-re 1,5 százalékos növekedés jöhet
Az idei év egészére várható magyarországi recesszió is konszenzusos előrejelzés a Cityben, a visszaesés mértékére azonban eltérő előrejelzések vannak érvényben a londoni elemzői közösségen belül. A UBS – az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltató csoport – londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai a globális felzárkózó térségről összeállított, 2014-ig terjedő új prognózisukban közölték: 2012 egészére 0,9 százalékos GDP-visszaesést, jövőre 0,6 százalékos, 2014-re 1,5 százalékos növekedést várnak.