Biztató pályán az átlagkeresetek növekedése

2012 októberében a versenyszférában mért bruttó átlagkeresetek 8,3 százalékkal, míg a családi adókedvezmény figyelembe vétele nélkül számított nettó bérek 5,3 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest.

PR
2012. 12. 18. 8:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 2012 októberében 217 500 forint volt a nemzetgazdaságban, amely 4,6 százalékos emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A nettó bér – amely 140 400 forintot tett ki – kettő százalékkal emelkedett 2011 októberéhez viszonyítva, amely azonban nem veszi figyelembe a gyermekek után járó családi adókedvezmények további kedvező hatását. A 2011-ben tapasztalt dinamikus növekedéshez viszonyított visszafogottabb nettóbér-alakulás elsősorban a közfoglalkoztatás súlyának növekedésével magyarázható – októberben 65,1 százalékkal dolgoztak többen a közfoglalkoztatás keretein belül, mint egy évvel korábban – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében.

A versenyszférában dolgozók átlagos bruttó bére októberben 228 700 forintot tett ki, míg a nettó kereset 5,3 százalékos növekedést elkönyvelve 147 400 forinton állt. A költségvetési szerveknél teljes munkaidőben foglalkoztatottak – közfoglalkoztatottak nélkül számított – rendszeres havi bruttó átlagkeresete 4,8 százalékkal emelkedett a megelőző év azonos időszakához képest, amely jelenleg 206 800 forinton áll, míg a nettó keresetek 136 500 forinton.

A legjobban továbbra is a pénzügyi, biztosítási ágazatban foglalkoztatottak keresnek, az információ- és kommunikáció-, majd az energiaipari szektor követte. A legkevesebbet a szálláshely-szolgáltató, illetve vendéglátó ágazatokban dolgozók kerestek.

Csökkenek a rezsiköltségek, növekszik a minimálbér

A múlt  szerdai kormányülésen megszületett a döntés a rezsidíjcsökkenésről, ennek köszönhetően másfél havi villany- és gázár marad az emberek zsebében. A csaknem négymillió háztartást érintő rezsiköltség-csökkentésel kapcsolatban Giró-Szász András kormányszóvivő hangsúlyozta: a szolgáltatóknak kell viselniük a terheket, amit nem háríthatnak át. Hozzátette, hogy a szektor 1995-ös privatizációjában részt vevő cégek az elmúlt 17 esztendőben évente átlagosan húszszázalékos nyereségre tettek szert, így a befektetés már 3,5-szer megtérült nekik. A kormány Fónagy János államtitkár vezetésével négytagú bizottságot hozott létre a csökkentés nyomon követése érdekében.

Giró-Szász András egyúttal azt is megerősítette, hogy a minimálbér az idei bruttó 93 ezer forintról – infláció feletti mértékben – 98 ezerre, a bérminimum, vagyis a szakmunkás-minimálbér pedig bruttó 108 ezerről 114 ezer forintra emelkedik 2013-ban. Ez a szakszervezetek számítása szerint 2,2 százalékos vásárlóerő-növekedést jelent a magyar családoknál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.