A város fideszes polgármesterével, Székyné Sztrémi Melindával közös sajtótájékoztatón a kormányfő kijelentette: el kell érni, hogy a távhőszámlák összege is legalább tíz százalékkal csökkenjen 2013. január 1-jétől.
Orbán Viktor azt mondta, természetesen tudja, hogy a gáz- és a villamosenergia-szektor befektetői veszteséget fognak elkönyvelni az árcsökkentés miatt, „na de vannak ebben az országban még pármilliónyian, akik az elmúlt években veszteségeket szenvedtek el”. A mostani tízszázalékos rezsiköltség-csökkentés egy hosszabb folyamat első állomása – jelezte.
Olcsóbb lesz a gáz és az áram
Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár múlt héten csütörtökön jelentette be azt a kormánydöntést, hogy a lakossági gáz és áram ára 10 százalékkal csökken – határidőnek 2013 január 1-jét jelölte meg. Lázár a sajtó előtt arról beszélt, hogy ez a döntés a kabinet részéről végleges, és mintegy 3,8 millió családi otthont érint, mégpedig egyformán. Azt is hozzátette: kisebb technikai részletek még hiányoznak.
Rezsicsökkentő lépések
Giró-Szász András kormányszóvivő múlt héten szerdán jelentette be, hogy a kormány aznapi ülésén felkérte a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot, hogy dolgozza ki a villany- és a gázár tízszázalékos csökkentésének feltételeit. Orbán Viktor miniszterelnök november 30-án beszélt először arról, hogy azon dolgoznak egy szakértői csoporttal, hogy ne csak gázáremelés ne legyen, hanem a rezsiköltségek is csökkenjenek. „Nem jelentem még be, de csökkenteni akarjuk a rezsiköltségeket” – emelte ki. Ezt az ezen a területen működő cégek profitjának csökkentésével és az ezzel a lépéssel érintett összeg embereknél hagyásával tervezi a kabinet.
Két év múlva már adósságmentes várossá válhat
Orbán Viktor beszélt arról is, hogy hitel- és adósságmentes város lehet 2014-ben Salgótarján. A megyeszékhely – idézte fel – azon kevés városok közé tartozik, amelyek már adóssággal léptek át a tanácsrendszerből az önkormányzati rendszerbe. Mint fogalmazott: a cél az, hogy Salgótarján úgy tervezhesse a 2014-es költségvetését, hogy abban az évben az adóssága utolsó forintjaitól is megszabadul.
Orbán: Három fronton zajlik az adósság elleni harc
Emlékeztetett, hogy három fronton zajlik az adósság elleni harc: az egyik az államadósság-csökkentés, a másik a családok megsegítése – amellyel kapcsolatban az árfolyamgát igénybevételére buzdított –, a harmadik pedig a helyhatóságok adósságkiváltása. Megjegyezte, az ötezer lakosúnál kisebb települések adósságkiváltása nem haladja meg a százmilliárd forintot.
A kormányfő azzal indokolta salgótarjáni látogatását, hogy a nógrádi megyeszékhely is azon volt szocialista iparvárosok közé tartozik – hasonlóan például Komlóhoz és Dunaújvároshoz –, amelyeket „általában kézlegyintéssel szoktak elintézni”, mondván, menthetetlenek. Ő azonban úgy látja – folytatta –, hogy éppen ezek a városok jelentenek igazi mutatványt, vagyis ha ezeken a településeken sikerül érzékelhető eredményt elérni, akkor kijelenthető, hogy „csináltunk valamit, amire érdemes odafigyelni”.
A salgótarjáni öblösüveggyártás esetleges kormányzati támogatásával összefüggő kérdésre válaszolva szólt arról is, a kabinet dolgozik azon, hogyan tudna pénzügyi lehetőséget teremteni azoknak a magyar vállalkozásoknak, amelyek ha felfuttatják a termelésüket, importot váltanak ki.
Átvállalás – miről szól?
A miniszterelnök október 27-én jelentette be, hogy az önkormányzatok finanszírozási problémáinak megoldása érdekében az állam 612 milliárd forint adósságot vállal át a településektől. Tállai András ennek kapcsán korábban azt mondta, az állam még ebben az évben rendezi az ötezer fő alatti települések adósságát, az ennél nagyobbak esetében pedig 2013 közepéig vállalja át az adósságállományt, 40 és 70 százalék közötti mértékben. Semjén Zsolt miniszterelnök helyettes a tavaszt jelölte meg határidőnek a kormány és az önkormányzatok közötti megállapodásra az adósságok átvállalásában.
Hódmezővásárhelyen kezdődött
Az önkormányzati adósságok állami átvételével kapcsolatos egyeztetések november közepén kezdődtek el. November 15-én Hódmezővásárhelyen volt az első egyeztetés, ahol Matolcsy György közölte: a kormány szándéka, hogy az önkormányzatok döntő többségét kiváltsa az adósságcsapdából.
A pénzintézetek is jól járnak az önkormányzati adósságátvállalással