A folyamat keretében 1956 önkormányzat részesül teljes vagy részleges adósságrendezésben, ami az ország mintegy 9 millió lakóját érinti, és 612 milliárd forintot tesz ki – közölte a miniszterelnök kereszténydemokrata helyettese, miután tárgyalt Eger polgármesterével a város adóssághelyzetéről. Mindez azért vált szükségessé, mert a szocialista kormányzás nyolc éve alatt megötszöröződött az önkormányzatok adóssága, és a helyzet már-már működésképtelenséggel fenyegetett – tette hozzá a politikus.
Elmondta: az 5 ezernél kisebb lélekszámú települések adósságát teljes egészében rendezi a kormány, míg az ennél népesebb városok esetében sávos adósságrendezést alkalmaznak. Vagyis annál kevesebb állami forrásból részesül egy önkormányzat, minél magasabb az iparűzésiadó-bevétele. A fennmaradó 1200 önkormányzat nincs eladósodva, de ők sem járnak rosszul, hiszen a kormány a jövőben figyelembe veszi a források elosztásánál a felelős gazdálkodást – fűzte hozzá.
Az adósságcsapda után
Egerről szólva hangsúlyozta, hogy a megyei városokkal összehasonlítva a megyeszékhely példája a felelős és mértéktartó gazdálkodásnak, amelyet értékel a kormányzat. Különösen impozáns a város teljesítménye annak függvényében, hogy egy hátrányos helyzetű régióban helyezkedik el. A település adóssága 7 milliárd forint, amiben egy fillér működésre felvett hitel sincs, az összes pénz fejlesztésekre fordították.
Emlékeztetett arra, hogy a 2010-es kormányváltáskor mind az ország, mind a magánszemélyek, mind az önkormányzatok adósságcsapdában vergődtek. „Azóta a kormány az emberek segítségével a GDP arányos 82 százalékról 77 százalékra szorította vissza az államadósságot. A végtörlesztéssel és az árfolyamgáttal az embereknek nyújtott segítséget, most pedig egy nagy levegőt vett, és az önkormányzatokat szabadította ki az adósságcsapdából” – mondta Semjén Zsolt.
Habis László, Eger polgármestere (Fidesz–KDNP) hozzátette, hogy a nagyobb települések várhatóan 40, 50, illetve 60 százalékos adósságkönnyítésben részesülhetnek. Eger várhatóan az 50 százalékos sávban lesz – mondta a városvezető.
Teljesen átvállalja az állam az ötezernél kevesebb lakosú települések adósságát, és az ötezernél nagyobb települések adósságállományának egy részét is átveszi – közölte 2012. október 27- én Orbán Viktor.
Rogán Antal szerint az önkormányzatok adósságának állami átvállalása, valamint a munkahelyvédelmi akcióterv különösen a hátrányos helyzetű térségekben jelentős segítség a gondok leküzdéséhez.
Az egy főre jutó adósságot tekintve Alsómocsolád rendelkezik a legnagyobb adósságállománnyal a hazai települések közül – derült ki abból az adósságállomány-listából, amelyet a Belügyminisztérium juttatott el lapunkhoz. A megyei jogú városok közül Pécs több mint 43 milliárdos tartozást görget maga előtt.