Tárgyalnak az önkormányzati adósságok átvételéről

Az országban először Hódmezővásárhelyen kezdődtek el az önkormányzati adósságok állami átvételével kapcsolatos egyeztetések.

PR
2012. 11. 15. 18:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökön Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár, országgyűlési képviselő egyeztetett Almási István polgármesterrel és a település más vezetőivel. A megbeszélések előtti sajtótájékoztatón a tárcavezető elmondta, a kormány célja az, hogy az önkormányzatok döntő többségét kiváltsa az adósságcsapdából.

Egyedi megoldásokra is szükség van

Minden település helyzete más és más, így az adósságok átvételét egyeztetések előzik meg. Az ötezer lakos alatti településeknél, amelyekből 1750 van, és ahol a kormány a teljes adósságot átvállalja, a korábban felvett hitel nagysága 95-100 milliárd forint – közölte a miniszter. Mintegy kétszáz ötezer feletti lakosú település esetében egyedi megoldásokra van szükség, ezek kialakítása négy-hat hónapot is igénybe vehet. E települések adósságának – az önkormányzatok saját bevételének függvényében – 40-70 százalékát vállalja át az állam, ez mintegy 520 milliárd forintnyi adósság átvállalását jelenti.

Az egyeztetéseken arról is szó esik majd, milyen jövőt képzel el az adott település magának, milyen fejlesztéseket tervez a 2014–2020-as uniós ciklusban – közölte a nemzetgazdasági tárca vezetője.

Növekedési fordulat előtt

Matolcsy György szerint növekedési fordulat előtt áll a magyar gazdaság, aminek lehetőségét az teremtette meg, hogy sikerült rendbe tenni az állam pénzügyeit. A nemzetgazdasági miniszter kifejtette: a magyar gazdaság 2012-ben érte el a mélypontot, jövőre már növekedési és beruházási fordulat lesz. „Most vagyunk abban a helyzetben, hogy tervezhetjük a beruházás és a munkahelyteremtés jövőjét, ezt az teszi lehetővé, hogy rendeztük az állam pénzügyeit” – közölte a politikus.

A szegedi polgármester szerint az állam 100 milliárd forinttal többet vesz el a települési önkormányzatoktól, mint amennyi feladatot átvesz, továbbá a feladatátvállalás miatt a települések elveszítik hitelfedezetüket, így a Fidesz nem megmenti, hanem felszámolja az önkormányzatiságot – vélekedett Botka László.

2010-tól 160 ezerrel több új munkahely jött létre, mint amennyi megszűnt, miközben a gazdasági növekedés nagyon alacsony volt – tudatta a miniszter. Matolcsy György szerint a legkésőbb 2013 második felében elinduló gazdasági növekedés egyik jelentős forrása lesz, hogy a Nemzeti Fejlesztéspolitikai Kabinet megmozgatta az uniós források „dermedt jéghegyeit”.

Adósság

A pénzpiac szereplői bizalmat szavaztak Magyarországnak: megveszik állampapírjainkat, méghozzá csökkenő hozamokkal. Az így felszabaduló forrásokat gazdaságfejlesztésre fordítja a kormány. Jelenleg az állam évente 1300 milliárd forintot költ az adósság utáni kamatokra, ha ezt sikerül csökkenteni, 300-500 milliárdot beruházásokra fordíthat az ország – hangsúlyozta a nemzetgazdasági tárca vezetője.

2014 és 2020 között Magyarország visszatalál a 2000 körüli gazdaságfejlesztés útjára, ehhez megnyílik mintegy 6-7 ezer milliárd forintnyi uniós forrás. Ha képesek leszünk szövetséget kötni a most még „sértődött és morcos” magyarországi bankokkal, újra hitelezni kezdenek – mondta Matolcsy György. A miniszter rámutatott, a német gyáripar visszatér Közép-Európába, és összefonódik többek között a magyar gazdasággal, és ez óriási lehetőségeket nyit meg.

Újítani kellett

A kormány gazdaságpolitikája kapcsán a politikus úgy fogalmazott: „kényszerűen korán jött forradalmárok vagyunk”. 2010-ben a korábbi nyolc év döbbenetesen elrontott politikája következtében újítanunk kellett, azonnal meg kellett találnunk a válaszokat – tette hozzá. „Rá vagyunk arra kényszerítve, hogy az élet minden területén megújuljunk és megtaláljuk a saját hagyományaink szerint élhető világot, amelyben sikeresek lehetünk” – mondta a nemzetgazdasági miniszter.

8,8 millió embert érint

Lázár János Hódmezővásárhelyen elmondta, az önkormányzati adósságokkal kapcsolatos kormányzati döntés 8,8 millió embert érint. Ez a lépés a települések történetében csak az önkormányzatok 1990-es megalakulásához fogható változás. A politikus közölte, a miniszterelnök hétfőn arra kéri az egyéni körzetben megválasztott országgyűlési képviselőket, hogy a Belügyminisztérium munkatársaival keressék föl a hozzájuk tartozó ötezer főnél kisebb településeket, és kezdjenek tárgyalásokat, a kormány célja ugyanis az, hogy még idén rendezze ezen önkormányzatok adósságát.

Az 5 és 50 ezer fő közötti településeket Pintér Sándor belügyminiszter és Tállai András államtitkár vezetésével keresi meg a kormány. December 20-ig a miniszterek pedig egyeztetnek minden megyei jogú város vezetésével, az önkormányzat adósságának jellegéről – tudatta a Miniszterelnökséget vezető államtitkár. A fővárosi önkormányzattal Fónagy János államtitkár vezetésévek tárgyal a kormány, ahogy a kerületekkel is – tette hozzá.

Lázár János közölte, Hódmezővásárhely az elmúlt tíz évben 42 milliárd forintot költött fejlesztésre úgy, hogy csak 12 milliárd forint hitelt vett fel. Az önkormányzat adóssága nagyságrendileg 20 milliárd forint, ennek 50-60 százalékát vállalhatja át az állam.

Így vállalják át az önkormányzatok adósságát

A Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón ismertette: az ötezres lélekszámnál kisebb települések adósságát még idén teljes egészében rendezi az állam, az ennél nagyobbak esetében pedig 2013 közepéig vállalja át az adósságállományt, 40 és 70 százalék közötti mértékben.

Tállai András kifejtette: az ötezer lakosúnál nagyobb települések esetében a helyhatóság iparűzési adóból származó bevételétől függ majd, hogy az idén szeptember 30-án fennálló kötelezettségből mennyit vesz át az állam, amely szerződést köt majd az önkormányzatokkal. A feladatot a BM mellett a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Miniszterelnökség fogja ellátni.

Kevesebb veszteséget okoz

Szerdai helyzetértékelésükben londoni elemzők úgy vélekedtek: a magyarországi önkormányzatok adósságállományának esetleges átrendezése sokkal kevesebb veszteséget okozna a magyar bankrendszernek, mint a devizaalapú magánszektorbeli ingatlanhitelek tavaly lehetővé tett kedvezményes árfolyamú előtörlesztése, mivel ezúttal jóval kisebb összegről van szó.

Orbán Viktor miniszterelnök a Fidesz által szervezett, Önkormányzatok az adósság csapdájában című, októberi budapesti rendezvényen jelentette be, hogy 612 milliárd forintnyi adósságot vesz át az állam 1956 önkormányzattól.

Harc az adósság ellen

Teljes fronton fölvette a küzdelmet a devizaadóssággal a második Orbán-kormány mind a lakossági, mind az állami szférában. A kabinet megkezdte az államadósság devizarészének törlesztését, a devizahitelesek számának a csökkentése már több mint két éve tart, és most az önkormányzati adósság átvételével folytatódik ez a tendencia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.