A nemzetközi hitelminősítő az osztályzatjavítás indokai között kiemelte azt a véleményét is, hogy a többi euróövezeti tagállam elszántan törekszik Görögország valutauniós tagságának fenntartására. A Standard & Poor's kedd este Londonban bejelentette, hogy a Görögországra érvényben tartott, hosszú futamú államadós-besorolását az eddigi „SD”-ről (Selective Default) „B mínusz”-ra, a rövid lejáratú szuverén görög kötelezettségek osztályzatát ugyancsak „SD”-ről „B”-re javítja. Az új görög adósbesorolások kilátása stabil.
A Standard & Poor's december elején süllyesztette „SD” szintre a görög államadós-osztályzatot, mivel akkori indoklása szerint a görög kötvény-visszavásárlási ajánlatot értékvesztéssel megvalósuló adósságátrendezési folyamat – distressed debt restructuring – elindításának tekintette. Az S&P besorolási kritériumai alapján ez nem törlesztővé válásnak számít, tekintettel arra, hogy az érintett kötvénybefektetők az állampapír kibocsátója által eredetileg ígértnél kisebb ellenértéket kapnak az általuk megvásárolt adósságért.
A Standard & Poor's azonban már a december eleji leminősítéssel egy időben közölte, hogy amint a visszavásárlási tranzakció végbemegy, a szelektív nem törlesztői állapotot valószínűleg megoldottnak fogja tekinteni, és várhatóan visszaemeli az „SD” szintről a görög államadós-besorolást.
A hitelminősítő a keddi felminősítéssel az eredeti osztályzatnál jobb besorolást adott Görögországnak, az „SD” előtt ugyanis a rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető, mélyen spekulatív „CCC” szinten tartotta nyilván a görög államadósságot. Mindazonáltal a kedden megadott „B mínusz/B” is messze a még befektetésre ajánlott legalacsonyabb kategória, a „BBB” alsó széle alatt van.
Mint ismert, Görögország sikerrel zárta a meghirdetett kötvény-visszavásárlási aukciót, hiszen 31,9 milliárd eurónyi kötvényt vásárolt vissza nyomott áron. Minden egyes beérkezett ajánlatot befogadtak, írta a Reuters. Az athéni kormánynak alig 11,3 milliárd eurójába „fájt” az aukció. Az állampapírokat átlagosan a névérték 33,8 százalékáért vásárolták vissza. A nemrég engedélyezett majdnem 50 milliárd eurós segélycsomag 34,3 milliárdos első részletét az előzetes tervek szerint még a mai napon megkaphatja Görögország.