Az új irányelv az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény elképzelése szerint betiltaná az úgynevezett jellegzetes ízesítésű cigarettákat, a sodort cigarettákat és a füst nélküli dohánytermékeket, valamint a fokozottan toxikus és erős függőséget okozó dohánytermékeket.
A brüsszeli bizottság kötelezővé tenné a nagy méretű – az elő- és hátlap felületének 75 százalékát kitöltő méretű képes és szöveges – egészségügyi figyelmeztetések elhelyezését a cigaretták csomagolásán. A csomagoláson nem lenne szabad reklámelemeket megjeleníteni. A dohánytermékek csomagolásán a dohányfüst kátrány-, nikotin- és szén-monoxid-tartalmával kapcsolatban jelenleg feltüntetett – és általános vélemény szerint félrevezető – információkat a jövőben a csomagolás oldalán elhelyezett felirat váltaná fel, amely arról tájékoztatna, hogy a dohányfüst több mint 70 rákkeltő anyagot tartalmaz.
A tagállamoknak ugyanakkor „megfelelően indokolt esetben” jogukban állna semleges egységcsomagolást előírni.
A cél, hogy a kiskorúak ne vehessenek cigarettát
A jogszabály ezen túlmenően szabályozná a határokon átívelő internetes értékesítést, és új technikai elemeket vezetne be az illegális kereskedelem megakadályozása érdekében. A javaslat az internetes kiskereskedők vonatkozásában bejelentési kötelezettséget, ezenfelül pedig életkor-ellenőrzési mechanizmus bevezetését irányozza elő. A cél az, hogy a gyermekek és a kiskorúak ne vásárolhassanak dohánytermékeket. Az új irányelv nyomon követési és ellenőrzési rendszer, valamint biztonsági elemek – például hologramok – alkalmazását írná elő annak érdekében, hogy a kereskedők kizárólag olyan dohánytermékeket értékesítsenek az EU-ban, amelyek megfelelnek az előírásoknak.
Újabb termékekre is vonatkozna az irányelv
Az irányelv olyan termékekre – így például az elektromos cigarettákra, illetve dohányzási célú gyógynövénytermékekre – is rendelkezéseket határozna meg, amelyekre eddig nem vonatkoztak külön szabályok. E termékek – ha nikotintartalmuk nem ér el egy bizonyos küszöbértéket, forgalmazhatók lennének ugyan, de csakis akkor, ha található a csomagolásukon egészségügyi figyelmeztetés. Ha nikotintartalmuk meghaladja a küszöbértéket, forgalmazásukra csak akkor nyílna mód, ha gyógyszerkészítményként – például nikotinpótló terápia céljából – engedélyezték használatukat. A dohányzási célú gyógynövénytermékek esetében is kötelező lenne egészségügyi figyelmeztetést feltüntetni.
A rágódohány és a tubák címkézésére és összetevőire a jövőben külön szabályok vonatkoznának. A szájon át fogyasztott dohány – az elsősorban skandináv területeken népszerű „snüssz” – továbbra is uniós tiltás alá esne, kivéve Svédországot, amely mentességet kapott a tilalom alkalmazása alól.
Az új irányelvi rendelkezések az Európai Bizottság számításai szerint – a megvitatási és elfogadási procedúra után – 2015–2016-ban léphetnek hatályba.