Német cégeket kell Magyarországra csábítani

A Magyarországon hosszabb ideje tevékenykedő német vállalatokra jellemző, hogy fokozatosan a nagyobb hozzáadott értékű termelés felé fordulnak – mondta Cséfalvay Zoltán.

LM
2012. 12. 07. 19:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyarországon hosszabb ideje tevékenykedő német vállalatokra jellemző, hogy fokozatosan a nagyobb hozzáadott értékű termelés felé fordulnak, ami egybevág a kormány egyik fő gazdaságpolitikai céljával; a német beruházók részt vesznek a duális szakképzésben is. Ezért minél több német céget kell megnyerni magyarországi projektekhez – közölte Cséfalvay Zoltán.

Más dimenzióban gondolkodnak

Hozzátette: a német kis- és közepes vállalkozások körében a cégek más méretűek, és más dimenzióban tervezik a tevékenységüket, mint a magyarok. Amikor telephelyet keresnek, Kínától Brazíliáig megvizsgálják a lehetőségeket. Magyarországnak ezen a globális piacon kell megszerezni a német befektetéseket, és a versenyben „nem állunk rosszul” – mondta. A kormány 500 milliárd forintos bürokráciacsökkentési programjának például „már jönnek az eredményei”, hiszen a német befektetők nem tartják nagynak a magyarországi adminisztrációs terheket és a bürokráciát nemzetközi összehasonlításban.

Rugalmasság és nyelvtudás

A beruházók először az országot választják ki, majd az országon belül keresnek helyszínt tervezett projektjeikhez, ezért meghatározó elem az önkormányzatok, helyi hatóságok befektetőbarát hozzáállása, rugalmassága, munkatársaik nyelvtudása. Így van ez a magyarországi beruházást tervező német cégeknél is, és különösen a kisebb vállalatok számára fontos, hogy gyorsan el tudjanak igazodni a helyi szabályozási, engedélyezési rendszerben – mondta az államtitkár.

Az első számú elem

Az első számú elem azonban a munkaerő minősége. A német befektetők számára „a legfontosabb telepítő tényező a jól képzett, kreatív magyar szakember” – emelte ki Cséfalvay Zoltán. Ezért is fontos, hogy a kormány kialakította a duális szakképzés jogi, pénzügyi és intézményi kereteit, tette hozzá.

A kis- és közepes vállalkozások „közelebbi bátorítást igényelnek” a beruházási döntések meghozatalához, az NGM ezért Stuttgartban is tartott befektetésösztönzési fórumot, a jövő héten pedig München következik, és jövőre is tartanak majd Németországban hasonló rendezvényeket – mondta az államtitkár.

Fórumok Németország-szerte

A fórumokon elsősorban Magyarországon működő német cégek vezetői számolnak be magyarországi vállalati tapasztalataikról. A pénteki berlini fórumon előadást tartott például a kecskeméti Mercedes-gyár tulajdonosa, a Daimler AG kül- és közpolitikai kapcsolatokért felelős alelnöke, Martin Jäger. A rendezvényeken felszólalnak minisztériumi vezetők is, illetve a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) képviselői, akik a magyarországi beruházás-ösztönzésről tájékoztatják az érdeklődőket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.