Okostelefon a bűnözők svájci bicskája

A mobilozók elenyésző hányada van tisztában a készülék biztonsági beállításaival, és felelőtlenül használja a telefont akár nyilvános helyen is.

WA
2012. 12. 04. 3:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közelmúltban rendezett Kriminálexpón az okostelefon jelentette veszélyekre hívták fel a figyelmet. Zboznovits Csaba, a T-Mobile biztonsági menedzsere kifejtette: a világon jelenleg hétmilliárd okostelefont használnak, ebből csak Magyarországon 11 milliót. Megdöbbentő adat, a legfőbb problémát az jelenti, hogy a készülék manapság talán okosabb a felhasználójánál, és tudása olykor meghaladhatja az asztali számítógépekét is. Ma már csak mellesleg használjuk a mobil készüléket telefonálásra, miközben az egész iparág megállíthatatlanul fejlődik – az okostelefonok népszerűsége töretlen.

Nem ember, akinek nincs Facebook-oldala, vélik ma nagyon sokan, ami nemcsak morális aggályokat vet fel, hanem biztonsági kockázatot is rejt. A telefonáló, internetező tömeg nagy része ugyanis nem tudja jól használni és kihasználni az okostelefont, amit Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője a virtuális bűnözők svájci bicskájának nevezett. Elmondta: naponta 600 ezer Facebook-fiókot blokkolnak, és 6,7 millió vírust küldenek a bűnözők közösségi oldalakra.

Zboznovits Csaba rámutatott, hogy rendkívüli biztonsági kockázatot rejtenek az okostelefonok: kimutatások szerint a tulajdonosok kilencven százaléka mindenhová magával viszi készülékét, míg a pénztárcáját csak a fele. Ez közel sem lenne akkora probléma, mint az, hogy a telefonban, illetve a „felhőben” (nem a gépen, hanem az internetről elérhető közösségi oldalakon, e-mail fiókokban) üzleti és személyes adatok tömkelegét tároljuk.

Ez azért is aggasztó, mert Zboznovits szerint amíg a fogyasztóhoz eljut a telefonkészülék, négy szinten is kerülhet az alkatrészek közé vagy a szoftverbe adatrögzítő vagy jeladó. Így a gyártó (legtöbbször Kínában), az operációs rendszert író cég, a letölthető alkalmazásokat fejlesztők vagy a készüléket forgalomba hozó telekommunikációs vállalat egyaránt potenciális veszélyforrás.

Részletek a Magyar Nemzet keddi számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.