A növekedést támogatja az új cseh elnök

Milos Zeman szembehelyezkedik a kormány megszorító gazdaságpolitikájával. Csata lesz a jegybankban.

KG
2013. 01. 28. 14:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cseh gazdaság 2009 óta már a második recesszióval küszködik. A gazdasági növekedés a gyengülő belső fogyasztáson feneklett meg, miután a kormány kiadáscsökkentésekkel, a beruházások visszafogásával és adóemeléssel látott neki a költségvetési hiány lefaragásának. A kormány az adósságszolgálati költségek csökkentésével indokolja megszorító politikáját. Az ötéves államkötvény hozama 172 bázisponttal csökkent 2012-ben és december végén 0,66 százalékon történelmi mélypontot ért el.

Milos Zeman választási kampányában az állami beruházások növelése, a magán-nyugdíjpénztári második pillérre támaszkodó nyugdíjrendszer felszámolása és a gazdasági növekedést támogató monetáris politika folytatása mellett érvelt. Közölte, hogy olyan jegybanki monetáris tagokat áll szándékában kijelölni, akik nem kizárólag inflációs és árfolyam-stabilitási célokat követnek monetáris politikájukkal, hanem támogatnak egy gazdaságösztönző politikát.

Szembemegy a kisebbségi kormánnyal

Milos Zeman a megválasztása utáni első tévéinterjújában már meg is támadta a Petr Necas kisebbségi kormányát és idő előtti választások kiírásának szükségességét vetette fel. Az új köztársasági elnök márciusban lép hivatalába. A Cseh Köztársaságban, ahol a parlamenti választások általában nem szokták valamely párt abszolút győzelmét hozni, a köztársasági elnök választja ki azt a személyt, akit kormányalakításra kér fel. Az elnöknek jogában áll befolyásolni a monetáris politikát is, mivel egymaga jelöli ki a monetáris tanács tagjait.

Petr Necas hárompárti koalíciója tavaly veszítette el abszolút többségét és azóta független törvényhozók támogatásával működik, segítségükkel vitte át a parlamenten a megszorító intézkedéseket és élte túl a bizalmatlansági indítványokat. A megszorító intézkedések azonban aláásták a kormány népszerűségét és a legfrissebb közvélemény kutatások szerint egy mostani választásból a CSSD szociáldemokrata párt kerülne ki győztesen.

A CSSD „árnyék-pénzügyminisztere” Jan Mladek, a Bloomberg hírügynökségnek a napokban adott interjúban közölte, hogy pártja a magyar példát követve a lakosság válláról a nagyvállalatokra helyezné át az adóterheket a gazdasági fellendülés megindítása érdekében és a pénzügyi konszolidáció keretében eltörölné azt a törvényt, amely lehetővé teszi az adófizetőknek, hogy társadalombiztosítási befizetéseik egy részét privát számlákra irányítsák át.

Az ODS korrekt viszonyt akar Zemannal

Korrekt kapcsolatokat szeretne kiépíteni Milos Zemannal, az újonnan megválasztott cseh köztársasági elnökkel a Polgári Demokratikus Párt (ODS). A legerősebb cseh kormánypárt ugyanakkor elutasítja Zeman felvetését, hogy tartsanak mihamarabb előre hozott parlamenti választást. Ebben állapodott meg az ODS elnöksége hétfőn este Prágában, miután megvitatta az államfőválasztás utáni belpolitikai helyzetet.

Petr Necas kormányfő-pártelnök szerint azok az elképzelések, miszerint az államfőnek joga van leváltani a kormányfőt, nem reálisak, s egy ilyen lépés „törvénytelen alkotmányos puccsot jelentene”. „Ki kell várnunk, milyenek lesznek Milos Zeman új államfő lépései. Az eufóriában elhangzott kijelentések egy dolog, a politikai valóság pedig egy másik dolog. Előre hozott választást csak a képviselőház, s nem az államfő kezdeményezhet” – mondta újságíróknak Necas.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.