A hazai húsipari vállalkozások rendelkeznek saját termékekkel és piacokkal, ezért nem indokolt, hogy az állami-önkormányzati kézbe került társaságok szorosabbra fűzzék az együttműködést – nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára. A lap kérdésére az államtitkár elmondta, hogy az állami-önkormányzati tulajdonba került húsipari vállalkozások működésénél összhangra kell törekedni. Az együttműködés formai kialakításáról egyelőre nem nyilatkozott, azt azonban elárulta, hogy a kapcsolatnak nem kell túl szorosnak, túl szigorúnak lennie. A három vállalkozás (Pápán, Gyulán és Kaposváron) ezentúl is külön-külön gazdálkodik majd. Véleménye szerint nem indokolt, hogy a három cég összevonásával állami óriást hozzanak létre.
„Mindhárom húsipari vállalkozásnak megvannak a maguk sajátosságai, termékei, piacai, ügyfélköre, amit ki kell szolgálnia” – jelentette ki az államtitkár a keddi Magyar Hírlap cikke szerint.
Újjászervezik a gyulai és a kaposvári húsipart
A gyulai önkormányzat hétfőn önálló társaságot alapít a gyulai húsipar újjászervezésére. Budai Gyula ennek kapcsán hangsúlyozta, a kormány fontos feladatot teljesített, amikor forrást biztosított a stratégiailag kiemelt gyulai húsipar részére a munkahelyek megőrzése és a működtetés fenntartása érdekében.
Szintén hétfőn bejelentették, hogy Kaposvár önkormányzata kész kétmilliárd forint értékben tulajdonrészt vásárolni a Kométa ’99 Zrt.-ben annak érdekében, hogy ezzel biztosítsa a húsipari cég hosszú távú, biztonságos működését, az ötszáz dolgozó munkahelyét és mintegy négyszáz beszállító megélhetését.
Így került bajba a húsipar
Egymás után kerültek nehéz helyzetbe a húsipari vállalatok Magyarországon, a pápai és a gyulai üzemek jövője is kérdésessé vált. A kormányzat segítséget ígért nekik, de a részletek még nem teljesen ismertek.
A Gyulai Húskombináttal kapcsolatban Máté Istvánné, a Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit Kft. megbízott felszámolója 300 embert érintő csoportos létszámleépítést jelentett be november végén, bár egy hónappal korábban még nem ezt tervezték. A Gyulai Húskombinát számláit október elején zárolták. A cég 2009 óta termelt veszteségesen, működését eddig a Nagisz Zrt. mint főtulajdonos segítette azzal, hogy pénzeket csoportosított át a húsipari társasághoz. A Hússzövetség elnöke ezt úgy kommentálta, nem egyedülálló, ami történt, sok a nehéz helyzetben lévő üzem.
Megmentik a munkahelyeket
A kormány egyértelműen jelezte szándékát az ágazatnak, nem hagyják, hogy a húsipari cégek dolgozói az utcára kerüljenek. December 5-én Giró-Szász András kormányszóvivő arról tájékoztatta a sajtót, hogy a kabinet áttekintette a cégek kérdését és Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár egyeztetést kezdeményez az adott települések önkormányzati vezetőivel.
A december 10-én tartott tárgyalás után Lázár közölte: a kabinet és az érintett önkormányzatok közösen mentik meg a gazdasági nehézséggel küzdő húsipari cégnél dolgozók munkahelyét.
Valaki árulkodott Brüsszelnek?
Ezek után valaki vagy valakik arra hívták fel a brüsszeli illetékesek figyelmét, hogy Magyarország megmentené csődközelbe jutott húsipari vállalkozásait – közölte a Magyar Nemzettel Budai Gyula december közepén. A Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkárának tájékoztatása szerint az unió hivatalos levélben fogalmazta meg aggályait a kabinet – eleddig ismeretlen – intézkedéseivel kapcsolatban.
A Magyar Nemzet elsőként számolt be arról, hogy körülbelül 5,5 milliárd forintot fordíthatnak majd az érintett önkormányzatok a kaposvári, a pápai és a gyulai húsüzemek feltőkésítésére, elősegítve ezzel a társaságok több ezer dolgozója munkahelyének megtartását.