Demonstrálnak kedden a Gyulai Húskombinát Zrt. dolgozói a társaság tulajdonoscégének nádudvari székháza előtt – tájékoztatta a Magyar Nemzetet a Húsipari Dolgozók Szakszervezete. Mint közleményükben írták, a megmozduláson az ország minden részéről érkező szakszervezeti tagok is részt vesznek majd. Tüntetésük célja az, hogy megmaradjanak a munkahelyek és a tulajdonos rendezze a cég pénzügyi helyzetét. Ezenkívül új kollektív szerződés aláírására is szeretnék rávenni a vezető tulajdonosokat, miután a régit az év elején felmondták. A szakszervezet azon félelmének adott hangot, hogy az idén 144 éves vállalkozás a Herz Szalámigyár sorsára juthat, vagyis felszámolhatják. Úgy tűnik – fejtették ki –, hogy a finanszírozó bankok közreműködésével, az illetékes tárca asszisztálásával a cég tulajdonosa is cserbenhagyja a 400 munkavállalót.
„Feltételezhető, hogy a szakszervezet elsősorban a kollektív szerződések felmondását sérelmezi, s ezért dönthetett a demonstráció mellett, hiszen a társaság – miként az egész húsipar – rossz helyzete már jó ideje ismert az ország előtt” – mondta a lap megkeresésére Ruck János, a Gyulai Húskombinát Zrt. vezérigazgatója. Tájékoztatása szerint a 2005-ben kötött kollektív szerződést azért mondták fel még februárban, augusztusi határidővel, mert a válság éveiben betarthatatlanná vált, olyan többletköltségeket rótt a társaságra, amelyeket a jelen piaci körülmények között nem lehetett vállalni. A cég állapotával kapcsolatos kérdésünkre egyértelműnek nevezte, hogy állami segítséggel már nem juthatnak többletforrásokhoz, ezért az igazgatóság és a tulajdonosok folyamatosan egyeztetnek arról, milyen megoldással hidalják át az előállt pénzügyi problémákat.
Ruck János arról is tájékoztatott, hogy a vállalat a gazdasági válság miatt csökkenő kereslet nyomán került nehéz helyzetbe, lényegében a mindennapi működés finanszírozása okoz nehézségeket. Mint mondta, nincs lejárt banki vagy adótartózásuk, s a dolgozókat is rendben fizetik, viszont egy-két beszállítóval és gazdálkodóval szemben már vannak elmaradásaik. Hozzátette: jelenleg a legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy elveszíthetik meglévő piacaikat, amelyeket igen nehéz vagy egyenesen lehetetlen lenne visszaszerezni. A cég 2009 óta termel veszteségesen, működését eddig a Nagisz Zrt. mint fő tulajdonos segítette azzal, hogy átcsoportosított pénzeket a húsipari társasághoz.
A gyulai vállalat problémája egyébként általánosnak mondható a húsipari ágazatban, mivel a gazdasági válság miatt az elmúlt három évben folyamatosan növekvő költségeiket nem tudták érvényesíteni áraikban. Ráadásul a minőségi, s így drágább élelmiszerek forgalma nagyjából 20 százalékkal esett vissza. Szakmai vélemények szerint amennyiben nem sikerül rendezni az ágazat problémáit, a piacot elhódítják a tőkeerősebb nyugat-európai gyártók.
Stratégiailag kiemelt vállalat
A Gyulai Húskombinátot a kormány tavasszal stratégiailag kiemelt vállalattá nyilvánította, a rendelet viszont csak akkor lép életbe, ha a cég csőd- vagy felszámolási eljárás alá kerül. Ez esetben az ilyen helyzetekre megalkotott különleges szabályozások alapján járnak el. A csődtörvény tavalyi módosítása vezette be a stratégiailag kiemelt jelentőségűnek minősíthető gazdálkodó szervezet fogalmát. Az a társaság nevezhető ilyennek, amelynek a működése nemzetbiztonsági okból indokolt, nemzetgazdasági szempontból jelentős beruházást valósít meg, törvény által meghatározott országos közfeladatot lát el, illetve nagy összegű állami szerkezetátalakítási támogatásban, hitelgaranciában, kezességvállalásban vagy exporthitel-biztosításban részesült. A húskombinát körülbelül 800 millió forinttal tartozik az állami Magyar Fejlesztési Banknak.
További részletek a Magyar Nemzet keddi számában.