A két politikus hamarosan országjárásra indul, hogy kistelepüléseken vizsgálják meg a jól működő helyi gazdaságfejlesztési gyakorlatokat. Schiffer András azt mondta, hogy az elmúlt 25 évet egy olyan torz gazdaság- és fejlesztéspolitika jellemezte, amely kizárólag a külföldi tőkevonzó képességben mérte a sikert. A frakcióvezető kijelentette, hogy ez a stratégia viszont kudarcot vallott. Az LMP véleménye szerint a 2014-es választásokat követően egy olyan „zöldfordulatra” van szükség, amely a belföldi tőkeképző képességben méri a sikert. A párt arra készül, hogy a kis- és közepes vállalkozások, illetve a helyi gazdaságok megerősítésével emelje fel az országot – tette hozzá.
Ezt követően Szél Bernadett bemutatta azt a hétpontos javaslatcsomagot, amelyet elengedhetetlennek tartanak ahhoz, hogy „a közmunkacsapdát felszámoljuk” és beinduljon a helyi gazdaság fejlesztése. A képviselő azt mondta, elkerülhetetlenné vált a zöldfordulatnak nevezett gazdasági szerkezetváltás, kicsiben kell gondolkozni, a helyi gazdaságfejlesztésre kell hangsúlyt fektetni. A közmunkaprogramnak jóval korlátozottabb szerepet kellene kapnia a munkanélküliek reintegrációjában – sorolta elképzeléseiket. Hozzátette, szeretnék elérni, hogy a közfoglalkoztatás során kizárólag a közösségi szükségleteket kielégítő, közösségi értékteremtő projekteket lehessen támogatni. Kitért arra, hogy a közmunkában részt vevők jelenleg kikerülnek a regisztrált álláskeresők közül. Közlése szerint ehelyett viszont jó képzést kellene adni ezeknek az embereknek, miközben rugalmas átjárást kellene biztosítani a közmunka és a többi aktív munkaerő-piaci program között. A közmunkát nem szabad univerzális eszközként használni, ehelyett személyre szabott megoldásokat kell alkalmazni – mondta Szél Bernadett.
A közmunkaprogramokból átcsoportosított költségvetési forrásokból helyi gazdaságfejlesztési projekteket kell indítani – ismertette további javaslataikat, jelezve: százezer munkahelyet lehetne teremteni az épületenergetikai beruházásokkal. Az LMP-s képviselő végül elmondta: országjárásra indulnak és a leghátrányosabb helyzetű kistelepülésen vizsgálják meg az ott élők által megvalósított helyi gazdaságfejlesztési gyakorlatokat. Hozzátette: tavaszra egy olyan kiadvánnyal készülnek, amely részletesen bemutatja, hogyan kívánnak munkahelyeket teremteni a zöldgazdaságban.
Esőkáosz, hazai pilóta sikere és egy váratlan dobogós Silverstone-ban
