Hiába nyert pert a bank ellen

Semmi nem változott, mióta a Fővárosi Ítélőtábla december elején érvénytelennek nyilvánította az OTP Bank egyik kölcsönszerződését – írja a Magyar Nemzet.

NT
2013. 01. 11. 5:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nem tudni, pontosan hány szerződést érint majd a Fővárosi Ítélőtábla december elején hozott ítélete, amely szerint érvénytelen az a hitelszerződés, amelyik nem tartalmazza a vételi és eladási devizaárfolyam közötti különbséget, az úgynevezett árfolyamrést a törlesztés során felmerülő költségek között – írja a Magyar Nemzet.

A pert megnyerő Pénzügyi Ismeretterjesztő és Érdek-képviseleti Egyesület egyik vezetője azonban úgy becsüli, hogy több ezer, ha nem tízezer hitelről lehet szó. Lázár Dénes pénzügyi jogász a lapnak elmondta: ez a hiba más pénzintézetek szerződéseinél is előfordult, és a jelek szerint elsősorban az ingatlanfedezetű hiteleket érinti.

Az OTP egyébként vitatja a döntést, és mint azt Lázár Dénes elmondta, a szerződés érvénytelenítése ellenére továbbra is változatlanul vonja az adóstól a törlesztőrészleteket. A jogász azt is megjegyezte, hogy az egyesület több eljárást is kezdeményezett, ezeknek márciusban lehet eredménye.

Az egyesület szakemberei a per előkészületei során megvizsgálták az árfolyamrések változásait, és azt tapasztalták, hogy a bankok marzsai között óriási eltérések mutatkoztak. Adataik szerint van olyan pénzintézet, amelyik három év alatt több mint a háromszorosára növelte ezt a rést. Ugyanakkor a szervezet vezetői nem vitatják el a bankok árfolyamrés használatához való jogát, nem úgy, mint a szegedi bíróság, amelyik magát a marzs használatát tartja tisztességtelennek. És úgy látszik, ezzel a véleményével nincs is egyedül, a pénzügyi felügyelet kezdeményezésére ugyanis a kormány azóta már megtiltotta a kétféle árfolyam alkalmazását.

A hitelfelvevők sem „ártatlanok”

Tízből nyolc esetben félrevezették a bankot a hiteligénylők a válság kitörése előtt – mondták a Magyar Nemzetnek nyilatkozó banki szakemberek. Voltak, akik a valósnál magasabb jövedelmet diktáltak be, mások a megvásárolni szándékozott lakás értékét manipulálták. A közvetítők nemegyszer segítettek az adatok meghamisításában.


További részletek a Magyar Nemzetben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.