Kamatliberalizációval kísérletezik Kína

A kínai pénzügyi rendszer reformjának fontos lépéseként a hét elejétől Sencsen városában elindult az első kísérleti program.

MD
2013. 01. 30. 6:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A program keretében 15 hongkongi pénzintézetnek engedélyezte a banki szabályozó bizottság, hogy azok a jegybank bevonása nélkül Sencsen Csienhaj zónájában regisztrált vállalatoknak kölcsönt nyújtsanak, mintegy kétmilliárd jüan értékben. Erre korábban semmikor és a szárazföldi Kína területén sehol nem adódott lehetőség, a kínai központi bank a betéti kamatok számára felső, a hitelkamatok számára alsó határt szab, keretek köré szorítva a rendszert és ellehetetlenítve a bankok közti versenyt. A jelenleg 302 vállalatnak otthonul szolgáló, „kis Hongkongként” is emlegetett Csienhaj zónát tavaly júniusban hozta létre a vezetés, kifejezetten a most megkezdődött kísérlet céljából.

Szükséges lépésnek tartják

A kamatliberalizáció szükségességére korábban már számos hazai és nemzetközi szakértő is felhívta a figyelmet. Csou Hsziao-csuan, a központi bank kormányzója tavaly márciusban úgy fogalmazott, hogy pénzügyi gyengeségeiket kiküszöbölték a kínai bankok, a rendszer stabil, vagyis az alapok adottak a kamatliberalizáció felé vezető újabb lépés megtételéhez. A piaci alapú kamatlábak a gazdasági reformok és a tőkepiaci nyitás kulcsfontosságú elemei, és jelentősen hozzájárulnának a vezetésnek a hazai fogyasztás fellendítését szolgáló intézkedéseihez.

Az első „szabadjüanos” projektek aláírói közt a telekommunikációs felszereléseket gyártó ZTE vagy a szociális platformjairól híres Tencent is szerepel, rajtuk kívül 17 vállalat vehet részt a kísérletben.

Az egyik legfontosabb állomás

A program a kínai valuta nemzetközivé válása felé vezető út egyik legfontosabb első állomása is lehet, és egészen biztosan kiélezi majd a versenyt a dél-keleti Sencsen, illetve Csienhaj és az északabbra fekvő Sanghaj városa között, mindkét metropolis a határokon átívelő jüanügyletek központjává kíván ugyanis válni.

Kína előtt pénzügyi rendszerének szabadabbá tételét illetően még hosszú út áll: a kelet-ázsiai országnak teljes egészében fel kellene számolnia a pénzpiaci korlátokat, a jüanárfolyam rugalmasabbá tételére és a tőkeáramlás csatornáinak fokozatos megnyitására van szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.