Közérdekű keresetekkel gyorsítaná fel a megkárosított devizaadósok banki pereit a nemrégiben kinevezett pénzügyi biztos. Doubravszky György a Magyar Nemzetnek adott interjújában elmondta, hogy ehhez előbb törvénymódosításra van szükség. Ennek megszületése nyilván hosszabb idő, de addig is tehet javaslatokat a társhatóságoknak közérdekű kereset megindítására. Megfogalmazása szerint a devizahitelek hibás termékek, és a magyar igazságszolgáltatás próbája lesz, miként kezeli ezt a problémát.
A korábban a Hiteltársulás és a Webbank megalapítójaként ismertségre szert tevő Doubravszky György állítja, hivatala nem a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) konkurenciája lesz.
– Nem is lehetne az, hiszen a két intézmény méretében nagyságrendi különbség van. A PSZÁF több mint ötszáz fős apparátussal bír, míg a biztosi hivatalban nyolc-tíz szakember dolgozik majd. Egyébként sem lenne jó, ha párhuzamosságok lennének a pénzügyi felügyelet és a biztosi hivatal működésében. A cél közös, ezért hiszem, hogy megtaláljuk majd annak módját, ahogy egymás munkáját segíteni tudjuk. A biztosi hivatalra elsősorban olyan szervezetként tekintek, amelyik állami jogosítványokat társít a civil megoldásokhoz – jelentette ki Doubravszky György.
A devizaadósok védelmében
Az Országgyűlés tavaly március 19-én fogadta el a devizaadósokat segítő árfolyamrögzítés új szabályait: eszerint a kedvezményt azok kérhetik, akik legfeljebb 20 millió forint kölcsönt igényeltek. A devizahitelesek öt évig, de legfeljebb 2017. június 30-áig élhetnének a rögzített árfolyammal, szándékukat pedig 2012 végéig jelezhették bankjuknál. A törvénymódosítást 319 képviselő szavazta meg, 9-en tartózkodtak: köztük nyolc Demokratikus Koalícióhoz tartozó politikus, illetve a szocialista Veres János. Az NGM szerint az érintettek 90 százalékán segít a törvény.
Olvassa el a teljes cikket a hétfői Magyar Nemzetben!