Magyarország Szaúd-Arábia európai térképén

Bár Szaúd-Arábia mérhetetlenül nagy olajjövedelmeinek köszönhetően valóban dúskál a pénzben, Rijád nem kívánja gazdagságát eltékozolni értelmetlen befektetésekre.

PR
2013. 01. 29. 3:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor 2001-ben és 2011-ben járt Szaúd-Arábiában. Első útján kapcsolatfelvételről szóltak a tárgyalások, amelyeket a következő kormányváltás miatt nem követték újabb lépések. Tíz évre volt szükség, hogy újra megindulhassanak az egyeztetések, és a tapogatózás helyett lényegi nyitás legyen. A miniszterelnök 2011-es látogatása mély nyomot hagyott a szaúdiakban, s Abdullah király személyesen is kedvezően ítélte meg az egyeztetést, s az Orbán Viktor által felvázolt elképzelést a magyar irányvonalról. „A magyar export 80 százaléka az Európai Unió országai felé irányul, ezért meglehetősen kiszolgáltatottak vagyunk” – mondta a Magyar Nemzetnek Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint egészségesebbé kellene tenni ezt a helyzetet, ezért is szükséges a megjelenés a keleti, bővülő piacokon. Mintegy ötven magyar üzletember látogatta meg nemrégiben Szaúd-Arábiát, ahol az MKIK elnöke szerint előre felkészült partnerekkel tudtak tárgyalni az adódó lehetőségekről.

Szaúd-Arábia igazi feltöretlen föld Magyarország számára, és ez viszont is igaz. A két ország kapcsolatai csak most kezdenek fellendülni, miután 2010-ben Budapesten aláírták a kétoldalú viszonyt szabályozó keretegyezményt, majd egymásnak adták a kilincset a szaúdi miniszterek a magyar döntéshozóknál. Magyarország jelenleg még nem számít fontosnak Szaúd-Arábiában, de mindenképpen újdonság megjelenése, amelyre érdekes lehetőségként tekintenek az Arab-félsziget legnagyobb országában.

– Tárgyaltunk a Binladin-csoporttal, ez az építőipari társaság 150 ezer embert foglalkoztat főállásban, s most fognak építeni egy egy kilométer magas tornyot Dzsiddában – mondta el Parragh László, hozzátéve, hogy a helyi élelmiszer-ipari cégekkel – többek között a Bin-Davúd és Panda csoporttal – is egyeztettek, amelyben vannak ígéretes lehetőségek. Szaúd-Arábia úgy döntött, nem éri meg számára a mezőgazdaság jelenlegi rendszerének fenntartása, s 2016-tól kezdve saját termelőktől szemes terményeket nem vesz át. A sivatagban csak úgy tudnak értékelhető mezőgazdaságot működtetni, ha a silány minőségű földet öntözik és műtrágyázzák. Az öntözővizet tengervízből nyerik, mégpedig annak sótalanításával, amely rengeteg energiát és pénzt emészt föl. Bár manapság az egész Arab-félszigeten szaúdi származású a hús, a tojás, a zöldség, a jövőben ez várhatóan nem így lesz. A magyar üzletemberek között számos húsiparban érdekelt vállalkozó volt, akik szállíthatnak magyar kecske-, bárány- vagy marhahúst, ha sikerül nyélbe ütni a megállapodásokat, amelynek alapfeltétele az iszlám előírásainak megfelelő vágási technika. Parragh László szerint ez nem probléma, de tudni kell, hogy a szaúdi piacon elképesztő a tülekedés.

„Új-Zélandról úgy szállítják a bárányokat, hogy a hajón elvégzik a vágást, így friss hússal érkeznek a kikötőbe” – vázolta fel a versenytársak lehetőségeit az MKIK elnöke. További problémát jelent az is, hogy a magyar cégek nem tudnak részt venni olyan nagy technológiai felkészültséget igénylő vállalkozásokban, mint a tervezett Dzsidda–Rijád vasútvonal vagy az atomerőművek építése. Parragh László szerint a technológiai cégek nem magyar tulajdonban vannak, a kis- és közepes vállalkozások pedig kicsik ahhoz, hogy érdemben számoljanak velük.

A teljes cikket a Magyar Nemzetben olvashatja

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.