Az MTI-hez hétfőn eljuttatott közlemény szerint soha nem látott ütemben szűntek meg az építőipari vállalkozások 2012 utolsó három hónapjában: egyetlen negyedév alatt 1677 építőipari társaság megszűnését tették közzé a cégbíróságok, az ágazat vállalatainak 2,3 százaléka zárt be három hónap alatt. Tóth Tamás, az Opten ügyvezető igazgatója a közleményben kiemelte: ha a tendencia fennmarad, egy év alatt a cégek tíz százaléka adja vissza működési engedélyét.
Tavaly az első negyedévben – a cégtörvény márciusi szigorítása miatt – 1900 új vállalkozást alapítottak az ágazatban, azóta negyedévenként 700-800 újat jegyeznek be a cégbíróságok. 2012 egészében így összesen alig több mint 4000 új társaság jött létre és 5268 szűnt meg az ágazatban, miközben 2011-ben még 6000 vállalkozást alapítottak, és 4800 lépett ki ilyen-olyan formában a piacról.
Az ágazatban 2012 utolsó negyedévben 782 felszámolást és 536 végelszámolást tettek közzé a cégbíróságok. Mindkét szám lényegesen alacsonyabb az egy évvel korábbi értéknél. „Ez a jelenség egyértelműen a cégtörvény változásának, és nem a lánctartozások csökkenésének eredménye” – idézi a közlemény az Opten ügyvezető igazgatóját.
Az építőipari vertikumban egyedül a tervező vállalkozások kerüli el a tömeges bezárás, a fluktuáció az ő körükben az építőipari számoknak a töredéke: a tervező cégek kevesebb mint 2 százaléka került csőd- vagy felszámolási eljárás alá 2012-ben, és az alapított és megszűnt társaságok száma is közel azonos. Ez az alacsony ráta kiemelkedően jó eredmény az összes ágazatot vizsgálva, és még a szellemi tevékenységet gyakorló szektorok között is a legjobbak közé tartozik – mutat rá az Opten a közleményben.