Az eurócsoport ezen a napon első ízben tartott ülést Dijsselbloem elnökletével, miután Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő lemondott a testület vezetői posztjáról. Az eurózóna pénzügyminiszterei – mint azt Dijsselbloem elmondta – érdemben nem vitatták meg a tavaly nyáron előterjesztett ciprusi pénzügyi segítségkérésre adandó választ, a lehetséges mentőcsomag tartalmát. Az újságírók hiába faggatták az Eurócsoport új elnökét egyebek közt arról, vajon lesz-e Ciprus esetében is részleges adósságleírás, vagy pedig azon az állásponton van az euróövezet, hogy ez a lépés csak egyetlen egyszer, Görögország esetében történhetett meg. Ciprusnak saját állítása szerint mintegy 17,5 milliárd euróra lenne szüksége.
A szigetországban küszöbön áll az elnökválasztás, első fordulóját e hónap 17-én tartják. Az Eurócsoport márciusra tervezi a döntést a ciprusi csomagról. A kérdést bonyolítja, hogy az ország – széles körben osztott vélemények szerint – orosz oligarchák gyanús eredetű vagyonának adóparadicsoma, és a nemzetközi pénzmosás egyik fő terepe. Az euróövezet azt várja Nicosiától, hogy következetesen érvényesítse a pénzmosás elleni jogi előírásokat.
Az euróövezetnek árfolyamkérdésekben nincs álláspontja
Dijsselbloem az Eurócsoport ülése utáni sajtótájékoztatón kitért Görögországra, azt mondta, hogy Athén pénzügyi támogatásának programja jól halad, és remény van arra, hogy e hónap 21-én egy további, ezúttal 2,8 milliárd eurós hitelrészletet folyósítanak.
Mint az Eurócsoport új elnöke közölte: röviden szóba került a hétfői ülésen az árfolyam-politika vitatott témája is. Ezt a problémát a múlt héten Francois Hollande francia államfő tette a közbeszéd témájává, amikor az Európai Parlament strassburgi ülésén arról beszélt: lépéseket kellene tenni az euróárfolyam túlzott kilengéseinek megakadályozása érdekében. Jelenleg az eurónak általános megítélés szerint túl magas a dollárhoz viszonyított árfolyama, ami rontja az euróövezet exportlehetőségeit. Német részről viszont erős fenntartásokat hangoztatnak az árfolyam-politikai aktivizmust szorgalmazó francia állásponttal szemben.