A túlzott befektetés veszélyeire figyelmeztettek

A Nemzetközi Valutaalap, a Fitch Ratings és a Standard & Poor’s hitelminősítők után a Kínai Mezőgazdasági Bank (ABC) is a túlzott befektetés veszélyeire figyelmeztetett a héten.

NT
2013. 02. 12. 9:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A központi vezetésnek fel kell hívnia a túlzott befektetés következményeire és veszélyeire a kínai tartományok figyelmét – fogalmazott a pénzintézet a héten kiadott jelentésében. Az ABC szerint a „beruházási láz” elszaladása 2013-ban fenyeget, hiszen az egy évtizedben egyszeri hatalomátadással a helyi vezetés is cserélődik, az új városi és tartományi főnökök pedig hajlamosak terminusuk elején a túlköltésre, főként pedig lassuló gazdasági növekedés és a tartományok közti kiélesedő verseny idején. Ehhez járulhat a központi vezetés által tavaly év végén meghirdetett városiasítás, ami szintén a túlméretezett befektetések veszélyét hordozza magával.
A befektetésektől való függőség egészségtelen fokára emlékeztetett Kínával kapcsolatban az elmúlt hónapokban a Nemzetközi Valutaalap is.

Az IMF arra figyelmeztetett: a beruházási ráta a kelet-ázsiai országban 50 százalék körüli, szemben a globális átlaggal, mely 22 százalék körül alakul. A gazdasági egyensúlyhoz a jelenleginél 12-20 százalékkal kevesebb beruházás is elegendő lenne, főképp, hogy azokat nagy arányban a lakosság fizeti meg. Ráadásul ahhoz, hogy a jelenlegi gazdasági növekedést fenn lehessen tartani, a befektetések arányát tovább kellene emelni, ami a következő években akár a GDP 60-70 százalékára is nőhet. Ilyen magas befektetési arány finanszírozása olyan komoly gazdasági terhet jelenthet az ország számára, ami már az általános gazdasági stabilitást veszélyezteti – írja az IMF.

El kell mozdulni a jelenlegi modelltől

A Fitch szerint a beruházásokra építő növekedési modell elsősorban azért veszélyes, mert hitelekre épít, az adósságállomány pedig jelentős mértékben bővül. A kínai gazdaság teljes hitelei ma a GDP mintegy 190 százalékát teszik ki, szemben az öt évvel ezelőtti 124 százalékkal, és az idén akár 15 százalékos növekedés is várható – emlékeztet a hitelminősítő. A gazdaság lassulásával a nem teljesítő hitelek aránya is megnőhet, ami az egész kínai bankrendszerre jelentős terhet jelenthet.

A Standard & Poor’s Kína nemzetközi szerepét emelte ki legutóbbi elemzésében, mondván, az országnak el kell mozdulnia a jelenlegi modelltől. A befektetési ráta gyors visszaesését ugyanakkor a világgazdaság többi szereplője is megszenvedné Kínától való függése miatt. A hitelminősítő szerint a váltás súlyos és fontos stratégiai lépés, amit Kínának időben kell meglépnie, emlékeztetve, hogy az 1997–1998-as ázsiai pénzügyi válságot és a 2008–2009-es globális pénzügyi válságot megelőzően is túlbefektetés volt a jellemző.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.