Fiktív cégek, adócsalók nyomában

Fiktív vállalkozások, adócsalás céljából létrehozott társaságok és köztartozást felhalmozó céglovagok után kutatnak az állami szervezetek.

KG
2013. 02. 04. 4:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Társaságok tízezreinek ügye kerülhet a különféle adminisztratív teendők betartását ellenőrző hatóságok elé is. Tavaly nagyjából 34 ezer társaság nem nyújtotta be időben beszámolóját, ami miatt a hivatal milliárdos bírságot rótt ki. Kérdés persze, hogy az összeg valaha is befolyik-e a közkasszába, a mérleget nem készítő cégek között ugyanis számos vagyontalan vállalkozás, fiktív társaság és akár számlagyár is lehet. A beszámolóval semmilyen körülmények között nem szolgáló cégek a megszüntetés sorsára juthatnak. Hasonló véget érhetnek azok a vállalkozások is, amelyek vezetői nem hajlandók eleget tenni annak a fantomcégek kiszűrésére is alkalmas szabálynak, amely a társasági szerződés kiegészítését írja elő. Eddig ez ügyben annyi bizonyos: a módosítást a gazdasági szereplők nagyjából kétharmada végezte el időben.

Tömegével akadtak fenn az elmúlt esztendőben a hatósági rostán azok a vállalkozások, amelyek nem teljesítették határidőre az egyik fontos adminisztrációs kötelezettségüket: nem készítették el a vagyonuk, gazdálkodásuk főbb adatait feltüntető számviteli beszámolójukat. Az iratot tavaly is több százezer vállalkozásnak kellett kitöltenie és – a normál üzleti év szabályai szerint – május 31-ig elektronikus úton eljuttatnia az államhoz.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szóvivője, Linczmayer Szilvia a Magyar Nemzet érdeklődésére azt mondta: 2012-ben 34 ezer vállalkozás nem tartotta be a szabályt, emiatt az adott cégeknek hatósági felszólítólevelet postáztak. A hivatalos küldemények harminc napot adtak az irat benyújtására, a kérésnek a NAV mulasztási bírság kiszabásával adott nyomatékot. A levelek átlagosan 107 ezer forint büntetést tartalmaztak, a hatóság így távolról sem merítette ki lehetőségeit. A törvény ugyanis az első felszólítások alkalmával félmilliós pénzügyi szankció meghatározását teszi lehetővé, egyúttal kimondja: ha az első küldemény és bírság nem készteti a cégvezetőt a hiányzó dokumentum pótlására, a hivatal másodszor is pénzbüntetéssel sújthatja a szabályszegő vállalkozást.Erre – január elejéig – több mint 3500 társaság esetében került sor. – A második küldemények átlagosan 208 ezer forintos büntetésről szóltak – tudatta a szóvivő, megjegyezve, hogy a törvény egymilliós szankció kiszabását engedi meg akkor, ha a vállalkozás a hatóság első jelzése után sem küldi el beszámolóját. A szóban forgó cégek így összességében több mint négymilliárd forintos büntetést kaptak.

További részletek a hétfői Magyar Nemzetben

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.