Nem gyengítette a Moody’s hitelminősítő péntek éjszakai bejelentése a forint árfolyamát. Mint ismert, az ügynökség továbbra is befektetésre nem ajánlott, azaz Ba1 kategóriában hagyta hazánk besorolását, ezzel az ítéletével a hitelminősítő az eddig érvényben lévő negatív kilátáson sem javított. A múlt héten azonban a hazai valuta fontos szinteket tört át, és szakértők szerint a forinterősödés rövid távon tartósnak ígérkezik. – Már csütörtökön beszorult a forint árfolyama a 291,5–292,5-ös szintre az euróval szemben, amit péntekre sikerült áttörnie. Tegnap ismét „sávot váltott” a hazai fizetőeszköz, amelynek következtében a 290,5 és 291,5-ös árfolyamértékek között ingadozott az árfolyama – mondta a Magyar Nemzetnek Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.
A szakértő szerint kemény küzdelmet kell a hazai valutának folytatnia már egyforintos erősödésért is. – Nem várható rövid távon a hazai fizetőeszköz gyengülése, sőt, amennyiben már a héten sor kerül a hetek óta várt devizakötvény-kibocsátásra, akkor még izmosodhat is az árfolyam – hangsúlyozta Suppan Gergely. Szerinte a közelmúltban tapasztalt forinterősödés trendfordulónak tekinthető a tavaly november óta gyengülő árfolyam tekintetében. Ennek külföldi okai is voltak. Elfogadták ugyanis az Európai Unió következő hétéves ciklusának költségvetését, ahol hazánk sikeresen lobbizott a magyar érdekekért.
Londoni elemzők hétfőn úgy vélekedtek, hogy a devizaalapú adósságok arányának csökkenése enyhítette a magyar gazdaság árfolyam-érzékenységét, azonban a háztartások és a vállalati szektor devizaadósság-kitettsége térségi még mindig magas.
További részletek a keddi Magyar Nemzetben