Kinyitottak a bankok Cipruson csütörtök délben. A pénzintézetek majdnem két hétig voltak zárva a bankválság miatt. A hatóságok, hogy megelőzzék az esetleges pánikot, korlátozták a számlákról felvehető pénzmennyiséget.
Helyi beszámolók szerint órákkal a bankfiókok megnyitása előtt már hatalmas sorok kígyóztak a pénzintézetek és a bankjegykiadó automaták előtt. Nicosiában számos bankfiók és ATM előtt rendőrök, fegyveres őrök posztolnak.
A bankszámlákról legfeljebb napi 300 eurót lehet felvenni személyenként, a külföldre történő pénzátutalás 5 ezer euró lehet, miközben csekket egyelőre nem lehet beváltani. A korlátozó intézkedés egyelőre hét naptári napra vonatkozik, azaz jövő szerdáig szól.
Görögországban már szerdán megnyitották annak a három ciprusi banknak a fiókjait, amelyeket kedden vásárolt meg egy görög pénzintézet.
Ciprus megmutatta, hogy még a legkisebb eurógazdaságok is képesek megingatni az egész valutauniót, és nem lenne meglepő, ha több más kis euróövezeti tagország, például Szlovénia, Szlovákia, Málta, sőt akár Luxemburg is „sorra kerülne” – vélekedtek szerdai helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők. A Reuters közölte szerdán, hogy az uniós tagországokban is bevezethetik a ciprusi eljárást, ami annyit tesz, hogy a százezer euró feletti megtakarítással rendelkezők állhatják az adott bank megmentésének költségeit.
Ismert, a nagybetétesek a ciprusi bankokban elhelyezett pénzük akár 40 százalékát is elveszíthetik a nemzetközi pénzügyi mentőcsomag fejében bevezetett betéti különadó miatt – mondta március 26-án a BBC-nek adott nyilatkozatában Mihalisz Szarrisz.
Martonyi János a ciprusi válság kapcsán az Amerikai Kereskedelmi Kamara üzleti fórumán csütörtökön azt hangsúlyozta, hogy a magyar bankrendszer biztonságban van. A külügyminiszter előadásában kiemelte, a ciprusi helyzet minden európai országra hatással van, és mindenkinek az az érdeke, hogy sikeresen megoldják. Úgy vélte, ez csak egyszeri, kivételes helyzet. A stabilitásra mindenkinek szüksége van – hangsúlyozta.
A külügyér arról is beszélt, hogy a növekedés serkentésének elsődleges célnak kell lennie, de nem az adósság növeléséből kell megvalósítani. A tárcavezető szerint erősebb forintra van szükség, a kormánynak nem érdeke a gyenge árfolyam.