Az előző év azonos időszakához képest – a munkanappal kiigazított adatok szerint – a hazai ipari termelés 1,1 százalékkal csökkent, az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított adatok alapján az ipari termelés volumenindexe 0,3 százalékos növekedést mutat, áll a Nemzetgazdasági Minisztérium sajtóközleményében.
A nyers adatok az egy évvel ezelőtti szinthez képest az ipari kibocsátás 5,4 százalékos visszaesését mutatják, a nagymértékű csökkenés oka részben a szökőnaphatás, illetve a tavalyinál enyhébb februári időjárás volt, részben pedig a híradás-technikai berendezések és az elektronikus cikkek iránti kereslet csökkenése – írják.
Az ipari ágazatok közül 2012 februárjához képest a bányászat kibocsátása 25, az energiaiparé 18,5 százalékkal csökkent, a feldolgozóipar termelése 4,3 százalékkal esett vissza. Az ágazat 13 alága közül négyben regisztráltak emelkedést, ezek közül egyik a nagy súlyú járműgyártás volt (4,4 százalékos bővülés).
Az értékesítési oldalt tekintve az ipari export februárban 2,1, a belföldi értékesítés pedig ennél jelentősebb mértékben, 12,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozóipar ágazatai közül a kivitel a jelentős súlyú járműgyártás terén 6,2 százalékkal növekedett, a számítógép, elektronikai és optikai termékek gyártásának exportértékesítése azonban 18,5 százalékkal csökkent. A feldolgozóipar belföldi értékesítése 7,1 százalékkal esett vissza – áll a közleményben.
A magyar régiók közül kettőben tapasztaltak ipari termelésnövekedést, ezek közül a dél-alföldi régió kibocsátásnak bővülése kiemelkedő (22,1 százalék). A többi régióban a kibocsátás visszaesésének mértéke 4,5 és 8,4 százalék között szóródott.
Árnyalatnyit lassult a mezőgazdasági termelői árak emelkedése februárban – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal pénteki jelentéséből. A mezőgazdasági termelői árak 17,8 százalékkal emelkedtek februárban az egy évvel korábbiakhoz képest a januári 18,1 százalékos drágulás után. A növényi termékek áremelkedése 23,9 százalékra lassult a januári 24,2 százalékról, az állati termékek termelői ára 7,1 százalékkal volt magasabb a tavaly februárinál, a januári 7,4 százalékos növekedés után – jelentette pénteken a KSH.