Az Ethnosz című újság által közölt lajstromban a személyek vezetékneveit mindenesetre feketével áthúzva olvashatatlanná tették. A ciprusi parlament már egy hete vizsgálja ezt a listát, amelyen mintegy 6 ezer személy és cég neve szerepel. Vizsgálódik a ciprusi ügyészség is, olyan értesüléseknek utánajárva, amelyek szerint bennfentesek számos céget előre értesítettek a bankbetétek tervezett rendkívüli megadóztatásáról az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 10 milliárd eurós mentőprogramjának feltételeként. A ciprusi bankokból külföldre történt átutalások összege a kérdéses hetekben állítólag összesen mintegy 700 millió eurót tett ki.
Elemzők szerint igencsak nehéz lesz kideríteni, hogy kitől származhattak a feltételezett bennfentes értesülések. Bármelyik betétes állíthatja, hogy a tervezett kényszerilletékre az európai döntéshozók különféle kijelentéseiből is következtethetett – jegyezte meg az egyik legnagyobb nicosiai ügyvédi iroda munkatársa a dpa hírügynökségnek.
Nikosz Anasztasziadisz ciprusi elnök vasárnap bejelentette, hogy országa fel akarja kínálni az állampolgárságot mindazon külföldi befektetők számára, akik legalább 3 millió eurót vesztettek az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mentőprogramjának keretében a bankbetétekre kivetett rendkívüli adó miatt.
Lehetővé tesszük, hogy ciprusi állampolgárságot kérhessenek azok a külföldi befektetők, akiknek 2013 március 15-ét megelőzően bankbetétjeik voltak és veszteségeik elérik a 3millió eurót – jelentette ki az államfő az orosz befektetésekről rendezett limassoli konferencia megnyitóján.
Az elnök hangsúlyozta, hogy a minisztertanács az elkövetkező napokban több rendeletet is megvitat, ezek egyike a 3 milliós veszteségért cserébe fájdalomdíjként felajánlott állampolgárság. Egy másik pedig azt fogja lehetővé tenni, hogy az eddigi 15 millió euró helyett már 3 millió euró befektetésével is megszerezhető legyen a földközi-tengeri szigetország állampolgársága.
Azok külföldi befektetők, akik a korábbi 15 millió eurós feltétel alapján már igényelték az állampolgárságot, a befektetésük esetében feloldják a zárlatot, amely így hozzáférhető lesz.
Az euróövezeti pénzügyminiszterek (Eurócsoport) jóváhagyták pénteken a 23 milliárd euró összértékű, 10 milliárd eurós nemzetközi hitelt tartalmazó ciprusi mentőcsomagot. A testület dublini kihelyezett ülésén politikai egyezség született a mentőcsomag részleteiről, így arról, hogy a 9 milliárd eurós euróövezeti és 1 milliárd eurós valutaalapi hitel mellé Ciprus 13 milliárd eurónyi intézkedéssel járul hozzá a konszolidációhoz, többek között a bankrendszer átalakítása, privatizáció és egyéb állami vagyonelemek értékesítése révén. Jeroen Dijsselbloem, az Eurócsoport elnöke az ülés után úgy fogalmazott: „minden elem a helyén van ahhoz, hogy a tagállamok jóváhagyják” a mentőcsomagot.