„Jó bank” és „rossz bank” – terv jóváhagyva

Az euróövezet pénzügyminiszterei jóváhagyták hétfőn hajnalban azt a tervet, amelyet az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) dolgozott ki.

NT
2013. 03. 25. 5:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brüsszeli tárgyalások egyik résztvevője szerint a miniszterek ezzel megerősítették, hogy megvalósíthatónak tartják a Nikosz Anasztasziadisz ciprusi elnökkel kialkudott megállapodást, amely egy „jó bank” és egy „rossz bank” létrehozását, s az adósságoknak a 100 ezer euró feletti betétekből való kifizetését tartalmazza. A megállapodás hírére a tokiói és a hongkongi tőzsde emelkedéssel nyitott hétfőn. Az EU, az Európai Központi Bank (EKB) és az IMF 10 milliárd eurót ajánlott fel a földközi-tengeri szigetországnak az államcsőd elkerüléséhez, azzal a feltétellel, hogy hétfőig előteremt további 5,8 milliárd euró önrészt.

Az „utolsó pillanatban” megszületett egyezség értelmében gyakorlatilag felszámolják a Laiki néven is ismert Popular Bankot, az ország már eddig is hatalmas veszteségeket elszenvedő második legnagyobb pénzintézetét, s az ott lévő, 100 ezer eurónál kisebb betéteket áthelyezik az ország vezető bankjába, a Bank of Cyprusba.

A 100 ezer eurónál nagyobb, s az EU jogszabályai értelmében nem biztosított betéteket befagyasztják, s ezekből fizetik majd ki az adósságokat. Hogy ezekből mennyit írnak majd le, egyelőre nem ismeretes, bár egyes források szerint a nagybetétesek veszteségei a 40 százalékot is elérhetik. Nem vetnek ki adót ugyanakkor a kisbetétekre – mondták el uniós tisztségviselők.

Nikosz Anasztasziadisz ciprusi elnök, aki közel 12 órán át tárgyalt Brüsszelben a hitelezők „trojkájával”, újságírók előtt kijelentette: „elégedett” a tárgyalások eredményével.

Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter, az eurócsoport elnöke sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy Nicosia és a nemzetközi hitelezők megállapodása „véget vet a Ciprussal és az euróövezettel kapcsolatos bizonytalanságoknak”.

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy a nicosiai parlamentnek már nem kell jóváhagynia a Ciprusnak szánt 10 milliárd eurós mentőcsomagot. „Az Európai Bizottság ma arról tájékoztatott bennünket, hogy a vonatkozó pontok végrehajtásához szükséges jogszabályokat már jóváhagyták" – mondta Schäuble.

Az Eurócsoport vasárnap este ült össze Brüsszelben. Az ülésnek az volt a célja, hogy megállapodjanak, milyen módon teremti elő Ciprus a pénzügyi mentőcsomaghoz szükséges önrészt. Az EU és az IMF 10 milliárd eurót ajánlott fel a földközi-tengeri szigetországnak az államcsőd elkerüléséhez, azzal a feltétellel, hogy hétfőig előteremt további 5,8 milliárd euró önrészt.

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter korábban azt mondta, Ciprus csak akkor kaphat segítséget az euróövezeti társországoktól, ha a támogatás révén megszünteti a bankválság okait. Ismert, a múlt héten vasárnap hajnalig nyúló nicosiai tárgyalásokon nem született megállapodás a ciprusi kormány és a nemzetközi hitelezők között  a szigetországnak nyújtandó mentőcsomag feltételeiről.

Közben valamennyi ciprusi bank – köztük a két legnagyobb, gyakorlatilag fizetőképtelenné vált Bank of Cyprus és a Laiki (Popular) Bank – erőteljesen korlátozza vasárnaptól a bankautomatákból történő készpénzfelvételt. A ciprusi jegybank döntése értelmében naponta legfeljebb 100 eurót vehetnek ki a kártyatulajdonosok bankautomatákból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.