Wolfgang Schäuble a Welt am Sonntag című lapnak elmondta: a ciprusi vezetés eredetileg azt akarta elérni, hogy a nemzetközi hitelezői trojka finanszírozza a fenntarthatatlanul működő bankrendszert, és hallani sem akart arról, hogy a két legnagyobb ciprusi bank befektetői viseljék a válság terhét, kivéve a 100 ezer euró alatti összegű betétek tulajdonosait, akiknek a pénze az uniós jog alapján betétbiztosítási védelem alatt áll.
A nemzetközi hitelprogramnak azonban csak akkor van értelme, ha „a gyökerénél ragadja meg a problémákat” – mondta a német pénzügyminiszter. Hangsúlyozta: az euróövezeti tagországok meg akarják akadályozni, hogy Ciprus fizetésképtelenné váljon, ez azonban nem változtat a nemzetközi hitelprogram feltételein.
Ciprus „így is meg úgy is nehéz út elején áll”, a problémákért pedig csak saját magát okolhatja, hiszen a válság nem a segítség feltételeihez ragaszkodó uniós partnerek makacssága miatt alakult ki, hanem a helyi bankszektor „működésképtelen üzleti modellje” miatt – mondta Wolfgang Schäuble. Hozzátette: a két legnagyobb ciprusi bank lényegében fizetésképtelen, az ország pedig a bankszektor válsága miatt már 2011 ősze óta nem jut forráshoz a pénzügyi piacokon.
Túlreprezentált a bank-, illetve a pénzügyi szolgáltatási szektor Cipruson, ami igen sérülékennyé teszi az ország gazdaságát. A két ágazat adja a hazai össztermék (GDP) 45 százalékát, a turizmussal együtt mintegy 70 százalékát. A 800 ezer fős országban 8500-an dolgoznak a pénzügyi szektorban, ebből 3200-an a legnagyobb bankban, a Bank of Cyprusnál,és 2300-an a második legnagyobb pénzintézetnél, az összeomlás szélén álló Laiki banknál.
Uniós vezetőkkel, majd a Nemzetközi Valutaalap (IMF) irányítójával is tárgyalt vasárnap délután Brüsszelben Nikosz Anasztasziadisz ciprusi államfő néhány órával az előtt, hogy az euróövezet pénzügyminiszterei összeültek volna a drámai pénzügyi helyzetbe sodródott szigetország megmentése ügyében.
Anasztasziadisz először Herman Van Rompuyjel, az uniós országok állam-, illetve kormányfői testületének, az Európai Tanácsnak az elnökével, valamint José Manuel Barrosóval, az unió központi javaslattevő-végrehajtó intézményének, az Európai Bizottságnak az elnökével találkozott. Ezt követően kibővült a válságtanácskozás résztvevőinek köre Christine Lagarde IMF-elnökkel, Mario Draghival, a frankfurti székhelyű Európai Központi Bank (EKB) elnökével, Jeroen Dijsselbloemmal, az euróövezeti országok pénzügyminiszteri testületének, az Eurócsoportnak az elnökével – aki egyébként Hollandia pénzügyminisztere –, valamint Olli Rehnnel, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes alelnökével.
A megbeszélésnek, majd az azt követő, alighanem éjszakába nyúló Eurócsoport-ülésnek is az a célja, hogy megállapodjanak, milyen módon teremti elő Ciprus a pénzügyi mentőcsomaghoz szükséges önrészt.
Eközben a Die Welt című német napilap internetes hírportálján olyan értesülés jelent meg, hogy az eddigi számítások alapja nem is helytálló, és valójában 2 milliárd euróval több pénzt kell előteremteni Ciprus számára. Az állítólagos különbség az időközben ismertté vált rosszabb gazdasági mutatókra vezethető vissza a lap szerint. Szerepet játszhat az is, hogy – éppen a drámaira fordult pénzügyi helyzet miatt – Cipruson immár egy hete zárva tartanak a bankok, tehát lényegében nem működik a pénzügyi szolgáltató szektor, leszámítva a készpénz-automaták által nyújtott, felettébb korlátozott készpénzfelvételi, illetve átutalási lehetőségeket.
Nem született megállapodás a ciprusi kormány és a nemzetközi hitelezők között a vasárnap hajnalig nyúló nicosiai tárgyalásokon a szigetországnak nyújtandó mentőcsomag feltételeiről. A magánkézben lévő ciprusi Mega tévé úgy értesült, hogy a kormány egyezségre jutott a trojkával a megállapodás legtöbb elemében, de az egyik legnehezebb kérdésben nem sikerült. Korábban arról szóltak a hírek: a ciprusi kormány megállapodott az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal, hogy 20 százalékos adót vetnek ki a Bank of Cyprusban lévő 100 ezer euró feletti betétekre és 4 százalékot a többi pénzintézet hasonló nagyságú betéteire.