Ciprus tovább küzd a trojkával

Nem született megállapodás a ciprusi kormány és a nemzetközi hitelezők között a vasárnap hajnalig nyúló nicosiai tárgyalásokon.

LM
2013. 03. 24. 7:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábbi tervekkel ellentétben, a nicosiai tárgyalások elhúzódása és eredménytelensége miatt Nikosz Anasztasziadisz ciprusi elnök és Mihalisz Szarrisz pénzügyminiszter csak vasárnap reggel utazik Brüsszelbe. Nem módosult ugyanakkor az a feltétel, amelyet a trojka – vagyis az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) – szabott, hogy Anasztasziadisz és az euróövezeti pénzügyminiszterek találkozójára csak az után kerülhet sor, ha a ciprusi kormány előzőleg jóváhagyja a betétek egyszeri megadóztatásának tervét.

„A tárgyalások nagyon kényes fázisban vannak. A helyzet nagyon nehéz, a mozgástér nagyon korlátozott” – jelentette ki a ciprusi kormány szóvivője a tárgyalások vasárnap hajnali befejezése után.

Olli Rehn gazdasági és pénzügyekért felelős európai biztos ezzel egy időben Brüsszelben azt mondta: elismerik a ciprusi kormány erőfeszítéseit a megoldás érdekében, és folytatódik az intenzív munka.

A magánkézben lévő ciprusi Mega tévé úgy értesült, hogy a kormány egyezségre jutott a trojkával a megállapodás legtöbb elemében, de az egyik legnehezebb kérdésben nem sikerült. Korábban arról szólat a hírek: a ciprusi kormány megállapodott az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal, hogy 20 százalékos adót vetnek ki a Bank of Cyprusban lévő, 100 ezer euró feletti betétekre és 4 százalékot a többi pénzintézet hasonló nagyságú betéteire.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.