A közlemény szerint a szabadpiacon folyó verseny az árak csökkenését eredményezi, ezért végez a villamos energiáról és a földgázellátásról szóló törvények értelmében versenypiaci elemzést a nem lakossági szolgáltatók körében a Magyar Energia Hivatal (MEH) jogutódja. Az eljárás során a MEKH szakemberei vizsgálják, hogy a földgáz kis- és nagykereskedelmi, valamint a villamos energia kiskereskedelmi piacon megvalósul-e a fogyasztókért, illetve az energiaforrásokért folytatott hatékony verseny. A többi között figyelemmel kísérik, hogy a szereplők mekkora piaci részesedéssel rendelkeznek, a fogyasztók milyen gyakran váltanak szolgáltatót, hogyan alakulnak a szabadpiaci árak, illetve az adott területen milyenek a piacra lépési lehetőségek.
A vizsgálat körülbelül fél évet vesz igénybe. Ha a hivatal valahol jelentős piaci erőt tapasztal, a verseny érdekében közbelép. Első alkalommal 2009-ben folyt vizsgálat, ennek eredményeképpen akkor a MEH több szolgáltató számára is különböző kötelezettségeket írt elő, amellyel a versenyben képviselt erejüket csökkentette. A hivatal meghatározhatja a fogyasztó és a szolgáltató között létrejövő szerződés bizonyos feltételeit, az ajánlat egyes tartalmi követelményeit, vagy a nagykereskedelmi piacon az engedélyest beszerzései egy részének eladására is kötelezheti.
Ösztönözze a versenyt
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a nagyfogyasztók esetében igen intenzív a verseny, a kisebb fogyasztóknál viszont ez kevésbé jellemző. A nemzetgazdaságban meghatározó szereppel bíró kis- és középvállalkozások érdekeit képviselve kiemelten fontos, hogy a MEKH a rendelkezésére álló eszközökkel ösztönözze a versenyt, illetve megvédje a fogyasztókat a kiszolgáltatott helyzettől – közölte a hivatal. Az elemzés nemcsak a jelenlegi versenyhelyzetet tárja fel, hanem a következő években várható piaci folyamatokat is vázolja – olvasható a közleményben.
A miniszterelnök erőből folytatná a rezsicsökkentést
Korábban már Orbán Viktor kormányfő is hangot adott felháborodásának, mikor a rezsicsökkentéssel kapcsolatban bizonyos cégek bírósághoz fordultak. A magyar bíróság úgy döntött, hogy a magyar kormánnyal szemben az árat emelni szándékozó cégeknek ad igazat – jelentette ki március 11-én Orbán napirend előtti felszólalásában. A miniszterelnök március 22-én a Kossuth rádióban már úgy fogalmazott: ha nem alakul ki együttműködés a kormány és a közműszolgáltatók között, a kabinet erőből folytatja a rezsicsökkentést. Azt mondta, a kormány szeretne együttműködni a szolgáltatókkal, ennek alapja azonban a további rezsicsökkentés, amelyet a miniszterelnök egész Magyarország sikerének nevezett.
Rendeletalkotási jogot kapott az energiahivatal
Mint megírtuk, a hazai gáz- és áramszolgáltatók együttesen 42,9 milliárd forintnyi hasznot vágtak zsebre csak 2011-ben. Magyarországon volt a második legmagasabb a lakossági villamos áram és a lakossági gáz árszintje. A pert indító szolgáltató cégek szerint a március 14-én hatályba lépett törvény, amely szerint az energiaszolgáltatók nem háríthatják át a különadókból fakadó többletköltségeiket a fogyasztókra, csak a következő díjmegállapításnál vehető figyelembe. Az energiahivatal álláspontja szerint viszont a fogyasztók érdekeinek megfelelően, jogszerűen jártak el a határozathozatalkor.
Ismert, az Országgyűlés átalakította és rendeletalkotási joggal ruházta fel az energiahivatalt, ezt a kormányoldal a rezsicsökkentés megvédésével indokolta. A változtatással ugyanis a bíróságon nem lehet majd megtámadni az energiahivatal rezsicsökkentést érintő döntéseit, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal rendeleteivel szemben már csak az Alkotmánybíróságon indítható jogorvoslat.