Milliárdokat vágtak zsebre a rezsicsökkentés ellen fellépő cégek

Több tízmilliárd forintnyi hasznot vágtak zsebre azok az energetikai cégek, amelyek most bíróságon támadták meg a kormányzati rezsicsökkentést.

Kovács András
2013. 03. 14. 4:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rezsicsökkentés decemberi kormányzati elhatározását, majd január elsejei érvénybe lépését követően az energiacégek felől folyamatosan azt lehet hallani, hogy óriási veszteségeket kénytelenek elkönyvelni, ami a szolgáltatás romlását fogja majd eredményezni. Ezzel szemben érdemes a konkrét számokat megnézni, és azt, milyen folyamatok vezettek el a mostani helyzetig.

A balliberális Horn-kormány 1995-ben elhibázott stratégia mentén privatizálta a hazai közszolgáltatások egy részét, aminek eredményeként  a villamos energia területén három nagy tulajdonosi csoport alakult ki. Németországot képviseli az RWE és az E.ON, míg Franciaországot az EDF.

2011-ben az EDF több mint 8 milliárd, az E.ON közel 10,2 milliárd, míg az RWE több mint 12,8 milliárd forint nyereséget ért el, így a  három társaságcsoport éves együttes adózott eredménye 31 milliárd forintot tett ki. A gázüzletág területén az energiacégek beszámolóiból az derül ki, hogy 2011-ben a Főgáz mellett még az E.ON volt képes profitot felmutatni. A két cég együttesen 11,9 milliárdos nyereséget ért el. Jól látszik, hogy az említett cégek komoly nyereséget vágtak zsebre az elmúlt években.

A rezsicsökkentést alapvetően az indokolta, hogy 2011-ben az Eurostat adatai alapján Magyarországon volt a második legmagasabb a lakossági villamos áram és a lakossági gáz árszintje. Mindkét energiahordozót együtt figyelve hazánkban volt legmagasabb az árszint. Ezzel olyan országok árszínvonalát haladtuk meg, mint például Svédország, Németország, Dánia és a visegrádi országok.

Ismert, hogy a Gyurcsány–Bajnai szövetség idején a rezsiköltségek az egekbe szöktek: 2002 és 2010 között a szocialista-liberális kormányok 15 alkalommal emelték a gáz árát. Amíg a gáz ára 2002 és 2010 között 206,3 százalékkal emelkedett, 2010-óta alig 9 százalékkal (jóval az infláció alatt). Az áram ára 2002 és 2010 között 97,2 százalékkal nőtt, 2010 óta mindössze 2,4 százalékkal.

A rezsicsökkentés révén az emberek pénztárcájában éves szinten több tízezer forint maradhat, míg a kiszámítható környezet lehetőséget ad, hogy a háztartásoknak esélyük legyen tartozásaik rendezésére. Mint arról korábban beszámoltunk, a milliárdokat kereső cégek összefogtak a magyar családok ellen, hogy megakadályozzák az igazságos tehercsökkentést. A cégek azzal az indítvánnyal fordultak bírósághoz, hogy vissza akarnak térni a magasabb gáz- és villanyárhoz, a bíróság pedig a vállalatoknak adott igazat a kormánnyal szemben.

Éppen ezért rendeletalkotási joggal ruházhatják fel a képviselők az energiahivatalt az Országgyűlés csütörtöki rendkívüli ülésén, amelyet a Fidesz a kormányzati rezsicsökkentés megvédése érdekében javasolt összehívni. A parlament ülése 9 óra 30 perckor kezdődik, a napirend előtti felszólalások után pedig az energiahivatal átalakításáról történő szavazás jelenti az egyetlen napirendi pontot.

Március 11-i napirend előtti felszólalásában arcátlanságnak minősítette Orbán Viktor miniszterelnök, hogy az energiaszolgáltatók bíróságon támadták meg a tízszázalékos rezsicsökkentést. Azt pedig botrányosnak nevezte, hogy a bíróság – első fokon – a cégeknek adott igazat. A kormányfő jelezte, a kabinet a magyar emberek érdekeit nézi, ezért folytatja a tarifák csökkentését.

 

Kivételes sürgős eljárást követően már március 12-én elfogadta a parlament azt az előző nap tárgyalt kormányzati előterjesztést, amely megtiltja az ágazati és egyéb különadók fogyasztókra terhelését az áram- és földgázszolgáltató vállalatoknak. Fónagy János, a nemzeti fejlesztési tárca államtitkára március 11-én a javaslat kapcsán elmondta, megengedhetetlen, hogy a szolgáltatók jelentős hasznuk ellenére is ezzel a gyakorlattal éltek. Hangsúlyozta, a kormány azt szeretné, hogy az érintett cégek busás hasznukból fedezzék többletterheiket, ne pedig a fogyasztói árak emeléséből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.