A kormányfő azért kért szót, mert a rezsicsökkentéssel kapcsolatban bizonyos cégek bírósághoz fordultak, kifogásolva a kormány döntését, és azt indítványozva, hogy térjenek vissza a magasabb rezsiköltségekhez. Orbán elmondta: a magyar bíróság úgy döntött, hogy a magyar kormánnyal szemben az árat emelni szándékozó cégeknek ad igazat. A miniszterelnök úgy látja, az ítélet egyelőre a gázárakra vonatkozik, de jövő héten az áram ügyében is döntés születik majd. Orbán úgy fogalmazott: ez a döntés minden magyar családot érint. Emlékeztetett: korábban 15 alkalommal emelték ezeket a díjakat, és emellett csökkentették a családi támogatást és a nyugdíjakat is. „2010 előtt a gáz és a villany árát egybevéve Magyarországon volt az egész Európai Unió legmagasabb rezsiköltsége, másfélszerese volt az EU átlagának” – mondta a kormányfő.
Évi 80-90 ezer forint spórolást jelentene családonként a minimum 10 százalékos rezsicsökkentés – mondta Rogán Antal február 11-én parlamenti felszólalásában. A Fidesz frakcióvezetője a Magyar Nemzetnek a hónap elején elmondta, akarják és fogják is folytatni a rezsicsökkentést.
A gáz, az áram és a távhő ára tíz százalékkal csökkent január 1-jétől. Február 20-án pedig már asztalhoz ült az újabb rezsicsökkentést, a víz-, a csatorna-, a szemétszállítási és a kéményseprési díjak, valamint a PB-gáz-palackok árának mérséklését előkészítő munkacsoport.
Ezek a cégek éveken keresztül óriási profitot termeltek, tízmilliárdokat kerestek a magyar embereken – jelentette ki Orbán Viktor. „Így a kormány nevében azt kell mondanom, hogy a bíróság döntése botrányos. Maga a botrány” – tette hozzá a miniszterelnök. „Magyarország már elég erős ahhoz, hogy a magyarok érdekeit érvényesítse. A cégek összefogtak a magyarok ellen” – mondta Orbán, de a kormány harcolni fog és azonnal új javaslattal áll elő. Ha ezt a parlament elfogadja, a rezsicsökkentés mértéke még nagyobb lesz. „Nehéz küzdelemre lehet számítani, és szükségem van a magyar emberek támogatására ehhez a harchoz” – jelentette ki Orbán Viktor. „Meg kell mutatnunk ezeknek a gátlástalan vállalatoknak, hogy Magyarország nem hagyja magát. A tisztességes profitot elfogadjuk, de azt nem, hogy nyugdíjasok és gyermekes családok kerüljenek nehéz helyzetbe” – mondta a kormányfő.
A miniszterelnök felkért mindenkit, akit felháborít a gátlástalan cégek eljárása, hogy hallassa hangját. Meg kell üzenni ezeknek a vállalatoknak, hogy nem a magyar kormánnyal, hanem a magyar emberekkel állnak szemben – tette hozzá.
Orbán Viktor beszéde közben a Demokratikus Koalícióhoz tartozó független képviselő, Vadai Ágnes többször is bekiabált, miközben párttársaival együtt egy „önkényuralom” feliratú lepedőt tartottak. Erre reagálva az ülést vezető Kövér László házelnök kérte a képviselők munkáját segítő személyzetet, hogy „egy pohár vizet hozzanak a képviselő asszonynak, mert rosszul van”.
Harrach Péter, a kisebbik kormánypárt képviselőcsoportjának vezetője a KDNP nevében azt kérte, hogy a kormány találja meg a törvényes megoldást és valósítsa meg a rezsicsökkentést. A Jobbik már nagyon régen várta a bejelentést a rezsicsökkentés folytatásáról – mondta Volner János. Jelezte, szerintük az áramár esetében akár 30 százalékos is lehet a csökkentés. Az MSZP szerint a miniszterelnök, amikor a közműszolgáltatókkal kapcsolatos bírósági ítélettel összefüggésben ismertette a kormányzati oldal álláspontját, elfelejtett arról beszélni, hogyan alakult ki a helyzet. Tóbiás József kijelentette azt is, hogy miután a kormány az elmúlt két és fél évben jelentős terheket rótt a társadalomra, „ideje már, hogy egy lépést megtettek”.
Az MSZP padsoraiban egyébként csak Tóbiás József foglalt helyet, mert a szocialisták távol maradnak a parlament hétfői ülésétől, így tiltakozva az alaptörvény negyedik módosítása ellen. Az üres helyeken fehér papírlapok voltak elhelyezve rajtuk fekete felkiáltójelekkel.
Orbán Viktor megköszönte azoknak a frakcióvezetőknek a felszólalását, akik nem a nagy cégek, hanem a magyar emberek oldalára álltak. – Hamarosan előterjesztéssel fogunk élni, hogy ezt megoldjuk – mondta. Hozzátette azonban: van egy párt, amelyik képviselője a másik oldalon áll. Orbán úgy fogalmazott: „Ma Magyarországon egy baloldali párt a bérből és fizetésből élők helyett a nemzetközi tőke oldalára állt.” A miniszterelnök úgy látja, hogy ha van párt, amelyiknek a hagyományai miatt a családok és a kisemberek oldalára kéne állni, az éppen az MSZP, és nem hiszi, hogy a szocialisták szavazói egyetértenek a pártjukkal. „A rezsicsökkentés az MSZP szavazóinak is jó” – mondta. Orbán reagált Tóbiás kijelentésére is: „Ön azt állítja, hogy az unióval vagy az Egyesült Államokkal állunk harcban, az én ambícióm azonban kisebb, én csak egy rezsicsökkentést szeretnék” – mondta a kormányfő.
A cégeknek nem áll szándékukban a rezsicsökkentés. Számukra az a jó, ha minél magasabb összeg áll a fizetendő számlán – mondta Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője. Rogán úgy véli, hogy az sem meglepő, hogy ők fizetik a legjobb jogászokat, akik azonnal bíróságon támadják meg a döntéseket. A Fidesz-frakció elkötelezett célja, hogy támogassa a kormányt azon törekvésében, hogy törvényben rögzítse az rezsicsökkentést, és ha lehetőség van rá, akkor még nagyobbat.
Nem véletlen, hogy akkor merült fel az a kérdés, hogy Magyarországon nincs demokrácia, amikor a kormány döntéseivel nemzetközi gazdasági érdekeket sért. Magyarország nem fogja hagyni, hogy döntéseibe beleszóljanak, ezért a kétharmados kormánytöbbség támogatni fogja azokat a kezdeményezéseket, melyekkel a családok helyzetét jobbá lehet tenni – közölte Rogán Antal.
A Fidesz frakcióvezetője bírálta Gyurcsány Ferencet és a Demokratikus Koalíció politikusait, akik a miniszterelnök bejelentése közben azt kiabálták, hogy „diktatúra”. Rogán szerint Gyurcsány Ferenc „számára az a diktatúra, amikor a külföldi cégek profitját elveszik”, és Gyurcsány Ferencnek „az volt a demokrácia, amikor miniszterelnöksége idején, 2006. október 23-án békés tüntetőket és törvényesen megválasztott országgyűlési képviselőt gumibotokkal vertek az utcán”. Rogán bírálta az MSZP-t is, amelynek szerinte annyira fontos ügy a rezsicsökkentés, hogy be sem mentek az Országgyűlés ülésére.
Fónagy János parlamenti felszólalásában felidézte a 90-es éveket, amikor egy szociálliberális ideológia mentén hazánk privatizálta energetikai eszközeit, az erőművektől kezdve a szolgáltatókig mindent. Magyarország ezzel felszámolta azt, ami az emberek mindennapi biztonságát jelentette, úgy hogy közben a piaci környezetet meghaladó profitot garantált a multinacionális vállalatoknak.
Kiemelte: az új tulajdonosok nagy része közben a vállalt – foglalkoztatási, környezetvédelmi, fejlesztési – kötelezettségeit „elfelejtette” teljesíteni. Európában egyedülálló módon ezek a cégek megengedhették maguknak, hogy a válság okozta többletterheket egy az egyben áthárítsák a fogyasztókra. „Ebben a helyzetben lépnie kellett a kormánynak, amit meg is tett.” A fideszes politikus ezután a parlament támogatását kérte a további küzdelmekben.