Orbán: Botrányos a bíróság döntése

Magyarország már elég erős, ahhoz, hogy a magyarok érdekeit érvényesítse – jelentette ki Orbán Viktor a parlamentben hétfőn.

2013. 03. 11. 12:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő azért kért szót, mert a rezsicsökkentéssel kapcsolatban bizonyos cégek bírósághoz fordultak, kifogásolva a kormány döntését, és azt indítványozva, hogy térjenek vissza a magasabb rezsiköltségekhez. Orbán elmondta: a magyar bíróság úgy döntött, hogy a magyar kormánnyal szemben az árat emelni szándékozó cégeknek ad igazat. A miniszterelnök úgy látja, az ítélet egyelőre a gázárakra vonatkozik, de jövő héten az áram ügyében is döntés születik majd. Orbán úgy fogalmazott: ez a döntés minden magyar családot érint. Emlékeztetett: korábban 15 alkalommal emelték ezeket a díjakat, és emellett csökkentették a családi támogatást és a nyugdíjakat is. „2010 előtt a gáz és a villany árát egybevéve Magyarországon volt az egész Európai Unió legmagasabb rezsiköltsége, másfélszerese volt az EU átlagának” – mondta a kormányfő.

Évi 80-90 ezer forint spórolást jelentene családonként a minimum 10 százalékos rezsicsökkentés – mondta Rogán Antal február 11-én parlamenti felszólalásában. A Fidesz frakcióvezetője a Magyar Nemzetnek a hónap elején elmondta, akarják és fogják is folytatni a rezsicsökkentést.

 

A gáz, az áram és a távhő ára tíz százalékkal csökkent január 1-jétől. Február 20-án pedig már asztalhoz ült az újabb rezsicsökkentést, a víz-, a csatorna-, a szemétszállítási és a kéményseprési díjak, valamint a PB-gáz-palackok árának mérséklését előkészítő munkacsoport.

Ezek a cégek éveken keresztül óriási profitot termeltek, tízmilliárdokat kerestek a magyar embereken – jelentette ki Orbán Viktor. „Így a kormány nevében azt kell mondanom, hogy a bíróság döntése botrányos. Maga a botrány” – tette hozzá a miniszterelnök. „Magyarország már elég erős ahhoz, hogy a magyarok érdekeit érvényesítse. A cégek összefogtak a magyarok ellen” – mondta Orbán, de a kormány harcolni fog és azonnal új javaslattal áll elő. Ha ezt a parlament elfogadja, a rezsicsökkentés mértéke még nagyobb lesz. „Nehéz küzdelemre lehet számítani, és szükségem van a magyar emberek támogatására ehhez a harchoz” – jelentette ki Orbán Viktor. „Meg kell mutatnunk ezeknek a gátlástalan vállalatoknak, hogy Magyarország nem hagyja magát. A tisztességes profitot elfogadjuk, de azt nem, hogy nyugdíjasok és gyermekes családok kerüljenek nehéz helyzetbe” – mondta a kormányfő.

A miniszterelnök felkért mindenkit, akit felháborít a gátlástalan cégek eljárása, hogy hallassa hangját. Meg kell üzenni ezeknek a vállalatoknak, hogy nem a magyar kormánnyal, hanem a magyar emberekkel állnak szemben – tette hozzá.

Orbán Viktor beszéde közben a Demokratikus Koalícióhoz tartozó független képviselő, Vadai Ágnes többször is bekiabált, miközben párttársaival együtt egy „önkényuralom” feliratú lepedőt tartottak. Erre reagálva az ülést vezető Kövér László házelnök kérte a képviselők munkáját segítő személyzetet, hogy „egy pohár vizet hozzanak a képviselő asszonynak, mert rosszul van”.

Harrach Péter, a kisebbik kormánypárt képviselőcsoportjának vezetője a KDNP nevében azt kérte, hogy a kormány találja meg a törvényes megoldást és valósítsa meg a rezsicsökkentést. A Jobbik már nagyon régen várta a bejelentést a rezsicsökkentés folytatásáról – mondta Volner János. Jelezte, szerintük az áramár esetében akár 30 százalékos is lehet a csökkentés. Az MSZP szerint a miniszterelnök, amikor a közműszolgáltatókkal kapcsolatos bírósági ítélettel összefüggésben ismertette a kormányzati oldal álláspontját, elfelejtett arról beszélni, hogyan alakult ki a helyzet. Tóbiás József kijelentette azt is, hogy miután a kormány az elmúlt két és fél évben jelentős terheket rótt a társadalomra, „ideje már, hogy egy lépést megtettek”.

Az MSZP padsoraiban egyébként csak Tóbiás József foglalt helyet, mert a szocialisták távol maradnak a parlament hétfői ülésétől, így tiltakozva az alaptörvény negyedik módosítása ellen. Az üres helyeken fehér papírlapok voltak elhelyezve rajtuk fekete felkiáltójelekkel.

Orbán Viktor megköszönte azoknak a frakcióvezetőknek a felszólalását, akik nem a nagy cégek, hanem a magyar emberek oldalára álltak. – Hamarosan előterjesztéssel fogunk élni, hogy ezt megoldjuk – mondta. Hozzátette azonban: van egy párt, amelyik képviselője a másik oldalon áll. Orbán úgy fogalmazott: „Ma Magyarországon egy baloldali párt a bérből és fizetésből élők helyett a nemzetközi tőke oldalára állt.” A miniszterelnök úgy látja, hogy ha van párt, amelyiknek a hagyományai miatt a családok és a kisemberek oldalára kéne állni, az éppen az MSZP, és nem hiszi, hogy a szocialisták szavazói egyetértenek a pártjukkal. „A rezsicsökkentés az MSZP szavazóinak is jó” – mondta. Orbán reagált Tóbiás kijelentésére is: „Ön azt állítja, hogy az unióval vagy az Egyesült Államokkal állunk harcban, az én ambícióm azonban kisebb, én csak egy rezsicsökkentést szeretnék” – mondta a kormányfő.

A cégeknek nem áll szándékukban a rezsicsökkentés. Számukra az a jó, ha minél magasabb összeg áll a fizetendő számlán – mondta Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője. Rogán úgy véli, hogy az sem meglepő, hogy ők fizetik a legjobb jogászokat, akik azonnal bíróságon támadják meg a döntéseket. A Fidesz-frakció elkötelezett célja, hogy támogassa a kormányt azon törekvésében, hogy törvényben rögzítse az rezsicsökkentést, és ha lehetőség van rá, akkor még nagyobbat.

Nem véletlen, hogy akkor merült fel az a kérdés, hogy Magyarországon nincs demokrácia, amikor a kormány döntéseivel nemzetközi gazdasági érdekeket sért. Magyarország nem fogja hagyni, hogy döntéseibe beleszóljanak, ezért a kétharmados kormánytöbbség támogatni fogja azokat a kezdeményezéseket, melyekkel a családok helyzetét jobbá lehet tenni – közölte Rogán Antal.

A Fidesz frakcióvezetője bírálta Gyurcsány Ferencet és a Demokratikus Koalíció politikusait, akik a miniszterelnök bejelentése közben azt kiabálták, hogy „diktatúra”. Rogán szerint Gyurcsány Ferenc „számára az a diktatúra, amikor a külföldi cégek profitját elveszik”, és Gyurcsány Ferencnek „az volt a demokrácia, amikor miniszterelnöksége idején, 2006. október 23-án békés tüntetőket és törvényesen megválasztott országgyűlési képviselőt gumibotokkal vertek az utcán”. Rogán bírálta az MSZP-t is, amelynek szerinte annyira fontos ügy a rezsicsökkentés, hogy be sem mentek az Országgyűlés ülésére.

Fónagy János parlamenti felszólalásában felidézte a 90-es éveket, amikor egy szociálliberális ideológia mentén hazánk privatizálta energetikai eszközeit, az erőművektől kezdve a szolgáltatókig mindent. Magyarország ezzel felszámolta azt, ami az emberek mindennapi biztonságát jelentette, úgy hogy közben a piaci környezetet meghaladó profitot garantált a multinacionális vállalatoknak.

Kiemelte: az új tulajdonosok nagy része közben a vállalt – foglalkoztatási, környezetvédelmi, fejlesztési – kötelezettségeit „elfelejtette” teljesíteni. Európában egyedülálló módon ezek a cégek megengedhették maguknak, hogy a válság okozta többletterheket egy az egyben áthárítsák a fogyasztókra. „Ebben a helyzetben lépnie kellett a kormánynak, amit meg is tett.” A fideszes politikus ezután a parlament támogatását kérte a további küzdelmekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.