Arcátlanságnak minősítette a miniszterelnök két hete a parlamentben, hogy az energiaszolgáltatók bíróságon támadták meg a tízszázalékos rezsicsökkentést. A magyar bíróság úgy döntött, hogy a magyar kormánnyal szemben az árat emelni szándékozó cégeknek ad igazat – jelentette ki március 11-én Orbán Viktor napirend előtti felszólalásában.
A kormányfő azért kért szót, mert a rezsicsökkentéssel kapcsolatban bizonyos cégek bírósághoz fordultak, kifogásolva a kormány döntését, és azt indítványozva, hogy térjenek vissza a magasabb rezsiköltségekhez. A bíróság akkor új eljárásra kötelezte több, gázszolgáltató által indított perben az energiahivatalt.
Ezek a cégek éveken keresztül óriási profitot termeltek, tízmilliárdokat kerestek a magyar embereken – jelentette ki a parlamentben Orbán Viktor. „Így a kormány nevében azt kell mondanom, hogy a bíróság döntése botrányos. Maga a botrány” – tette hozzá a miniszterelnök. „Magyarország már elég erős ahhoz, hogy a magyarok érdekeit érvényesítse. A cégek összefogtak a magyarok ellen” – mondta akkor Orbán, aki azt is kijelentette: a rezsicsökkentés mértéke ezek után még nagyobb lehet. „Meg kell mutatnunk ezeknek a gátlástalan vállalatoknak, hogy Magyarország nem hagyja magát. A tisztességes profitot elfogadjuk, de azt nem, hogy nyugdíjasok és gyermekes családok kerüljenek nehéz helyzetbe.”
A miniszterelnök múlt pénteken a Kossuth rádióban már úgy fogalmazott: ha nem alakul ki együttműködés a kormány és a közműszolgáltatók között, a kabinet erőből folytatja a rezsicsökkentést. Azt mondta, a kormány szeretne együttműködni a szolgáltatókkal, ennek alapja azonban a további rezsicsökkentés, amelyet a miniszterelnök egész Magyarország sikerének nevezett.
Mint azt lapunk megírta, a hazai gáz- és áramszolgáltatók együttesen 42,9 milliárd forintnyi hasznot vágtak zsebre csak 2011-ben. Magyarországon volt a második legmagasabb a lakossági villamos áram és a lakossági gáz árszintje.
Kedden dönt a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság az áramszolgáltatók rezsicsökkentéssel összefüggésben indított perében. Ismert, korábban első fokon a gázszolgáltatóknak adott igazat a Fővárosi Törvényszék a MEH rendszerhasználati díjakat meghatározó rendeletével szemben indított bírósági felülvizsgálat során. Az ügy további érdekessége, hogy a Tigáz azóta már elállt a rezsicsökkentés miatt indított pertől. Az áramszolgáltatók szintén a MEH rendszerhasználati díjakat megállapító határozatát támadták meg a közigazgatási perben. A cégek jogi képviselői azzal érvelnek, hogy a hivatal határozata jogsértő, egyebek mellett nem megfelelően ismerte el a szolgáltatók jogos költségeit, például az új adókat.
Az áramszolgáltató cégek szerint a március 14-én hatályba lépett törvény, amely szerint az energiaszolgáltatók nem háríthatják át a különadókból fakadó többletköltségeiket a fogyasztókra, csak a következő díjmegállapításnál vehető figyelembe. Az energiahivatal álláspontja szerint viszont a fogyasztók érdekeinek megfelelően, jogszerűen jártak el a határozathozatalkor.
A bíróság március 26-ára tűzte ki az ítélethirdetést. Az eljárás hat felperese az ÉMÁSZ Hálózati Kft., az ELMŰ Hálózati Kft., az EDF Démász Hálózati Elosztó Kft., az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt., az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. és az E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt.
Ismert, két hete az Országgyűlés átalakította és rendeletalkotási joggal ruházta fel az energiahivatalt, ezt a kormányoldal a rezsicsökkentés megvédésével indokolta. A változtatással ugyanis a bíróságon nem lehet majd megtámadni az energiahivatal rezsicsökkentést érintő döntéseit, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal rendeleteivel szemben már csak az Alkotmánybíróságon indítható jogorvoslat.
Múlt szerdán elkezdődött a Fidesz aláírás-gyűjtési akciója is a rezsicsökkentés megvédése érdekében. Az akcióval azt kívánják bizonyítani, hogy Magyarország egyértelműen a rezsicsökkentés pártján áll – mondta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes. Mint mondta, sajnálattal látták, hogy az energiaszolgáltatók bíróság előtt támadták meg a Magyar Energia Hivatal határozatait, „és mivel a bíróságok rendre úgy döntenek, hogy ezeket a határozatokat megsemmisítik, ezért mi a magyar polgárokhoz fordultunk, támogassák azt a törekvésünket, hogy a rezsiköltségeket valóban csökkenteni lehessen 10 százalékkal”.