Új szakaszához érkezett a céges adatok kötelező módosításának folyamata. Megindultak ugyanis az első olyan eljárások, amelyekben a kötelezettségeiket elmulasztó társaságokat igyekeznek rászorítani a törvényben meghatározott információk közlésére. Somogy megyében például – tudta meg a Magyar Nemzet a Kaposvári Törvényszék szóvivőjétől – eddig hat ügy vette kezdetét. Vadócz Attila tájékoztatása szerint mindannyiszor az ügyészség fordult a cégbírósághoz, s azt kérte: mivel a szóban forgó vállalkozások a határidő végéig, február elsejéig nem tettek eleget az előírásoknak, ügyükben indítsák meg az úgynevezett törvényességi felügyeleti eljárást.
Hasonló procedúra az ország sok tízezer vállalkozása ellen kezdődhet nemsokára – legalábbis erre lehet következtetni a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium adataiból. A lap kérdésére a tárca azt tudatta: Magyarország 609 ezer cége közül nagyjából 444 ezer felel meg a jogszabály előírásainak, vagyis 165 ezer vállalkozás nem egészítette ki cégügyi információit. A statisztika szerint Zalában és Csongrádban nevezhető a legjobbnak a helyzet, itt száz cégből átlagosan legalább 85 eleget tett kötelezettségének. A sor végén a főváros kullog, Budapesten eddig a társaságok 67 százaléka – a 245 ezer vállalkozásból 165 ezer – intézte el a szükséges papírmunkát.
A budapesti tapasztalatokról szólva a fővárosi cégbíróság vezetője, Kenesei Judit a Magyar Nemzetnek úgy fogalmazott: adatmódosító beadványok még manapság is érkeznek, némelyek ugyanis kivártak. Egyesek pénzügyi okok miatt halasztották el a törvényben rögzített információk megadását, mások úgy döntöttek, hogy az előírásnak akkor tesznek eleget, ha társasági szerződésüket gazdasági tevékenységük nyomán egyébként is módosítani kellene. A bírósági vezető elmondása szerint hamarosan a fővárosban is befejezik a kötelező adatmódosítás miatt befutott kérelmek feldolgozását, a szabályt figyelmen kívül hagyó cégek kérdőre vonása ezután kerülhet szóba.
(Jakubász Tamás)
Nem lesz automatikus bírságolás az elkésett adatszolgáltatás miatt, hiszen a törvény ilyen rendelkezést nem tartalmaz, és az elsődleges cél sem ez, hanem a fiktív cégek kiszűrése – mondta Kenesei Judit, a Fővárosi Törvényszék Cégbíróságának elnöke január 30-án.
A teljes cikket a Magyar Nemzet keddi számában olvashatja.