Sokat javított a mutatón a kamatvágás

Számottevően javult a magyar államadósság-törlesztés leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási csereügyletek árazása a londoni kereskedésben.

MD
2013. 04. 23. 17:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előzetes várakozásnál nem agresszívabb keddi MNB-kamatcsökkentés bejelentése után számottevően javult a magyar államadósság-törlesztés leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása – az egyik legfőbb államadós-kockázati mutató – a londoni kereskedésben. Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató és elemzőcsoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar CDS-tranzakciók középárfolyama a keddi késői jegyzésben 315 bázispont környékén mozgott a 325,7-es előző esti záró után.

A keddre kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre most 315 ezer euró körüli éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási szerződéseket a londoni piacon, 10 ezer euróval olcsóbban, mint előző nap.

A lassuló magyarországi infláció és a „recesszióval küszködő” gazdaság további jegybanki kamatcsökkentéseket indokol és valószínűsít, ám a forintárfolyammal kapcsolatos aggályok elejét veszik a mostaninál agresszívabb monetáris enyhítési lépéseknek – vélekedtek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa által kedden bejelentett újabb 0,25 százalékpontos kamatcsökkentés után londoni pénzügyi elemzők.

A citybeli elemzői közösségen belül ugyanakkor eltérnek a vélemények az MNB várható kamatpályájáról. Általános az a prognózis, amely szerint az MNB 4 százalékig csökkenti tovább alapkamatát, de van olyan előrejelzés is, amely szerint a kockázati környezet esetleges romlása később kamatemelést tehet szükségessé.

Az MNB Monetáris Tanácsa szerint az irányadó kamat további csökkentésére akkor kerülhet sor, ha a középtávú inflációs kilátások összhangban maradnak a 3 százalékos céllal, és a pénzügyi piacokon fennmaradnak a kedvező folyamatok. A testület keddi kamatdöntő ülése után kiadott közleményében jelezte: az infláció az idei év egészében a 3 százalékos cél alatt maradhat, de a kedvező pénzpiaci fejlemények és a gyenge reálgazdasági teljesítmény közötti ellentét óvatos monetáris politikai lépéseket indokol. A monetáris tanács szerint a globális kockázatvállalási hajlandóság az elmúlt hónapban kedvezően alakult és ebben a javuló nemzetközi környezetben a hazai pénzügyi piaci eszközök kockázati felára is jelentősen mérséklődött.

 

Az MNB-t egyébként komoly aggodalommal tölti el, hogy a Bloomberg hírügynökség félrevezető információt hozott nyilvánosságra a keddi kamatdöntő üléssel kapcsolatban.

A Capital Economics egyik elemzője szerint a keddi kamatdöntés szempontjából fontos fejlemény volt, hogy az előző monetáris tanácsi ülés óta erősödött a forint. A szakértő szerint ugyanakkor a magyar gazdaság – a magas devizaadósság-teher miatt – a globális kockázatvállalási készség változásainak leginkább kitett gazdaságok között van az európai felzárkózó térségen belül. Az elemző úgy vélekedett, hogy az MNB kéthetes likviditáslekötő eszközével kapcsolatban kilátásba helyezett módosítások a külföldi tőke kiáramlását is okozhatják, hangsúlyozta ugyanakkor, hogy egyelőre ennek nincs jele.

Egy másik nagy londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a 4cast szakértői viszont éppen azt emelték ki a keddi kamatdöntés utáni értékelésükben, hogy az ülésről kiadott monetáris tanácsi közleményben nincs utalás a kéthetes MNB-eszközön végrehajtandó bármiféle változtatásra. A 4cast elemzői szerint azonban valószínűleg csak arról van szó, hogy a jegybanknak még időre van szüksége e változtatás részletes kidolgozásához. A ház szakértőinek olvasata szerint ugyanakkor a monetáris testület keddi közleménye a múlt havi, „váratlanul óvatos” hangvételről visszaváltott az egy hónappal korábbi, kevésbé óvatos nyelvezetre. A 4cast elemzői közölték, hogy 4 százalékos MNB-kamatszinten valószínűsítik a jelenlegi enyhítési ciklus befejeződését.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői is azt közölték a keddi kamatdöntés utáni értékelésükben, hogy alapeseti prognózisukban 4 százalékig csökkenő MNB-kamat szerepel. A ház várakozása szerint a magyar jegybank ezt a kamatszintet július végére éri el. A JP Morgan londoni elemzői szerint ugyanakkor megvan az esély arra, hogy az MNB később még tovább csökkenti alapkamatát, ha a forint addig nem gyengül eltúlzott mértékben.

A cég szakérői közölték, hogy áprilisra 1,8 százalék körüli ütemre lassuló éves inflációt várnak Magyarországon, és azzal számolnak, hogy az inflációs ráta 2013-ban és 2014-ben is az MNB 3 százalékos célja alatt marad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.