A program keretében a költségvetési és adóreformok keresztülviteléhez módosítani kell az alkotmányt, és ha a pártok vasárnap megállapodtak volna, akkor a hétfői parlamenti ülésen szavaztak volna az alkotmánymódosításról, így azonban ezt el kellett halasztani legalább keddre. Abban minden parlamenti párt egyetért: meg kell változtatni az alaptörvényt úgy, hogy népszavazással ne lehessen megakadályozni a reformokat. A vélemények abban térnek el, hogy mikorra lehet megvalósítani az egyensúlyi költségvetést: az ellenzék szerint 2015-ben, a kormánypártok szerint azonban csak 2017-ben.
Alenka Bratusek miniszterelnök kormányának – alig hat héttel hivatalba lépése után – csütörtökig el kell küldenie az Európai Bizottsághoz a stabilizációs program tervét.
Szlovénia súlyos bankválsággal szembesül, amely a túlzott kockázatviselés, az állami tulajdonú bankok gyenge minőségű vállalatirányítása, illetve a nem elég hatékony felügyeleti eszközök miatt alakult ki. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) április közepén ismertetett országjelentése szerint Szlovéniának a korábban számított 1 milliárd eurónál nagyobb összegbe kerülhet a bankok feltőkésítése.
A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítő csoportja kedd este Londonban bejelentette, hogy az eddigi Baa2-ről két fokozattal – a köztes Baa3 kihagyásával – Ba1 szintre rontotta a szlovén államkötvény-kötelezettségek besorolását. Szlovénia most kötvénykibocsátással enyhítene a gondokon.