Kína tobzódik a ritkaföldfémben

Az elmúlt fél év alatt a csökkenő áraknak köszönhetően Kína az idei első négy hónapban dupla annyi, 6112 tonna ritkaföldfémet tudott exportálni az előző év azonos időszakához képest.

GB
2013. 05. 28. 6:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Conclude MTI-hez eljuttatott elemzése szerint ezen belül is kiemelkedett az áprilisi 2196 tonnás kínai kivitel, ami 28 százalékkal haladta meg az egy hónappal korábbit. A kereslet felfutását szakértők a ritkaföldfémek nagymértékű áresésével magyarázzák, ami a korábbi rendkívüli drágulás korrekciójának hatása. A ritkaföldfémek ára 2004-2011 között a rohamosan bővülő felhasználásnak és a piac mintegy 90 százalékát ellenőrző Kína árfelhajtó akcióinak köszönhetően lódult meg, egyes fémek piaci ára ezen időszak alatt a 20-25-szörösére ugrott.

A lantanidák közé, a periódusos rendszer legnagyobb kémiailag koherens csoportjába tartozó 17 ritkaföldfémet főleg magnetikus és energiafelhasználás-csökkentő tulajdonságaik miatt csúcstechnológiai termékek előállításához használják.

A szélsőségesen magas árakat a válság kitörése után egyre kevesebben tudták megfizetni, a kereslet csökkenése pedig fokozatosan mérsékelte az árakat, annak ellenére, hogy Kína kínálatának visszafogásával szerette volna megakadályozni a ritkaföldfémek értékesítéséből származó bevételei visszaesését.

A világ legnépesebb országa évek óta uralja a ritkaföldfém-termelést, a 110 ezer tonnás tavalyi globális össztermelés 86 százalékát, 95 ezer tonnát adta, emellett a Föld 110 millió tonnás tartalékainak a felével is Peking rendelkezik. A 17 ritkaföldfém fontos csúcstechnológiai „alapanyag”, például a Toyota Prius hibrid autójában nagyjából 10 kilogramm lantán és 2 kiló neodímium van, utóbbi a jó minőségű fülhallgatókban is megtalálható, míg az energiatakarékos égőkben a terbium, a dízelautók katalizátoraiban lantán és cérium, az elektromos gépkocsikhoz is szükséges akkumulátorokban diszprózium és terbium van.

A világ számos országa kezdett új lelőhelyeket keresni az utóbbi években. Magyarország is intenzív kutatásokba kezdett saját ritkaföldfémforrások után. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) szerint 52-60 ezer tonna lehet a teljes ritkaföldfém-készlet Magyarországon – olvasható a Nemzeti Energiastratégiához kapcsolódó, a tárca által idén februárban frissített Ásványvagyon-hasznosítási és készletgazdálkodási cselekvési tervben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.