Leminősítették Szlovéniát

Megvonta az „A” kategóriás adósosztályzatot Szlovéniától a Fitch, a romló makrogazdasági és költségvetési kilátásokkal indokolva a döntést.

NT
2013. 05. 17. 17:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi hitelminősítő Londonban bejelentette, az eddigi „A mínusz”-ról egy fokozattal „BBB plusz”-ra rontotta Szlovénia hosszú futamidejű hazai és külső államadósságának besorolását. A „BBB” kategória is még befektetési ajánlású osztályzati sáv, de az elsőrendű „A” besorolási szintnél számottevően nagyobb adóskockázatokra hívja fel a befektetők figyelmét. A Fitch Ratings a rontott szlovén osztályzatra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.

A hitelminősítő előrejelzése szerint ebben a környezetben – a hivatalos célkitűzéssel ellentétben – nem csökken, hanem növekszik az idén a GDP-arányos szlovén államháztartási hiány. A prognózis szerint a vártnál magasabb hiány, a gyenge makrogazdasági kilátások és a bankrendszer feltőkésítésének költségei miatt a bruttó államadósság is nagyobb lesz a cég által korábban vártnál, és 2013–2014-ben valószínűleg eléri a GDP-érték 72 százalékát.

A cég alapeseti becslése az, hogy a szlovén bankszektornak 2,8 milliárd euró további tőkeinjekcióra lesz szüksége; ez a GDP-érték 8 százalékával egyenlő. A Fitch várakozása szerint a költségvetésből csak a három legnagyobb – jórészt állami tulajdonú – szlovén banknak 2 milliárd euró tőkepótlást kell juttatni. A hitelminősítő pénteki, londoni elemzésében kiemeli, hogy ez az összeg több mint a kétszerese a legutóbbi hivatalos becslésnek.

Április végén egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody’s Investors Service a befektetési ajánlású osztályzatot is megvonta Szlovéniától, arra a véleményére hivatkozva, hogy markánsan romlik a szlovén kormány pénzügyi helyzete, amelyet várhatóan a bankrendszer kényszerű kisegítése tovább terhel majd, és növekszik a valószínűsége annak, hogy az ország végül külső pénzügyi segítségre szorul. A Moody’s jelenlegi osztályzatánál a Fitch által rontott besorolás is még három fokozattal jobb.

Szlovénia kilátásairól más nagy londoni házak is komor értékeléseket adtak: a Capital Economics szerint Szlovénia lesz a következő olyan eurógazdaság, amelyik külső pénzügyi segítségre szorul, a Commerzbank pedig úgy látja, romlik a szlovén gazdaság versenyképessége, az államháztartás pedig „kicsúszott az ellenőrzés alól”.

Mint ismert, a szlovén kormány záros határidőn belül a parlament elé terjeszti privatizációs programját, és a magánosítandó állami cégek közül az elsők egyike valószínűleg egy bank lesz. Alenka Bratusek miniszterelnök szerint a „stabilizációs programmal” az euróövezeti országnak az a célja, hogy ne kelljen külső pénzügyi támogatást kérnie. Hozzátette: felülvizsgálják az idei költségvetést, és ennek részeként csökkentik a kiadásokat, és adóemelésekre kerül sor.

Szlovénia súlyos bankválsággal szembesül, amely a túlzott kockázatviselés, az állami tulajdonú bankok gyenge minőségű vállalatirányítása, illetve a nem elég hatékony felügyeleti eszközök miatt alakult ki. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán ismertetett országjelentése szerint Szlovéniának a korábban számított 1 milliárd eurónál nagyobb összegbe kerülhet a bankok feltőkésítése.

A La Libre Belgique című belga napilap egyik napokban megjelent írása szerint a szlovén gazdasági csoda nagymértékben azon alapult, hogy Ljubljana a függetlenné válást követően elutasította a térség többi posztkommunista országában teret hódító ultraliberális felfogást, uniós csatlakozási folyamata közepette is megóvta valamennyire bankágazatát a külföldi felvásárlástól. A szektor jelentős részét félállami szereplők határozzák meg, az ország pedig nagyon magas szinten tudta tartani szociális és közszolgáltatásait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.