Már most a kormány bukásáról értekeznek

Nem biztos, hogy az új olasz kormánykoalíció a növekedésgyorsító szerkezeti reformok beindításához szükséges ideig fennmarad.

KA
2013. 05. 01. 15:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi hitelminősítő szerint az olasz kormánykoalíció széles bázisa és a nagy többségű jóváhagyás a parlament két kamarájában lezajlott bizalmi szavazásokon lehetővé teszi a proaktív gazdaságpolitika folytatását a kormányalakítást megelőző kéthavi szünet után. A bal- és a jobboldal új koalíciójának törékeny mivolta azonban korlátozza a mozgásteret az olyan érdemi reformok végrehajtására, amelyek emelhetnék az olasz gazdaság alacsony GDP-növekedési potenciálját.

Az olasz recesszió a legmélyebbek között van az euróövezetben, és egyelőre alig látszanak kilábalásra utaló jelek. Ráadásul az olasz gazdaság középtávú potenciális növekedési rátája még európai mércével mérve is alacsony: a Fitch becslése szerint 1 százalék körül lehet – áll a hitelminősítő elemzésében. Az új olasz kormány megalakulását kommentáló értékeléseikben más nagy londoni házak is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a koalíció nem feltétlenül lesz hosszú életű.

A City egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza, a Capital Economics közgazdászai befektetőknek összeállított elemzésükben úgy vélekedtek, hogy a koalíció fő erejét alkotó balközép Demokrata Párt (PD) és a jobbközép Szabadság Népe (PdL) nem természetes szövetségesei egymásnak, és ez kérdésessé teszi az új olasz kormány tartós fennmaradását. Egyértelműen látszik ugyanis annak a kockázata, hogy ha olyan választási reformokat fogadnak el, amelyek megkönnyítik a kormányzást, és ha ezután akár a PD, akár a PdL döntő támogatottsági előnyre tesz szert, akkor az erősebb párt kivonulhat a koalícióból, ami újabb parlamenti választásokat tenne szükségessé.

A Fitch Ratings március 8-án megvonta Olaszországtól az elsőrendű „A” kategóriás államadós-besorolást, „A mínusz”-ról egy fokkal „BBB plusz”-ra rontva a hosszú futamú olasz hazai és külső törlesztéskockázati minősítést, elsősorban az olaszországi parlamenti választások után előállt bizonytalan helyzettel indokolva a lépést. A Fitch a leminősítéshez fűzött akkori elemzésben kiemelte azt a felülvizsgált becslését, hogy a mély recesszió és az államháztartási hiányra ebből eredő hátrányos hatások miatt a bruttó olasz államadósság-ráta az idén várhatóan a GDP-érték 130 százalékához közeli szinten tetőzik. A cég korábban 125 százalékon valószínűsítette az olasz államadósság-ráta várható legmagasabb szintjét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.