A közlemény jelzi: az országos főállatorvos elkészítette a múlt évi élelmiszerlánc-biztonságról szóló jelentést, amely első alkalommal kerül az országgyűlési képviselők elé. A tárca és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) által kidolgozott beszámoló az élelmiszerlánc-biztonsági stratégia, a többéves terv és éves ellenőrzési terv végrehajtásáról, a célok teljesüléséről, valamint a felügyeleti díj felhasználásáról tájékoztatja a képviselőket.
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló törvény 2012 januárjával bevezette a felügyeleti díjat, amely az élelmiszer-ellenőrzés költségeit fedezi. A befolyó összeg kizárólag élelmiszer-biztonságra, élelmiszerlánc-felügyelettel kapcsolatos tevékenységekre, fejlesztésekre fordítható. Az élelmiszerlánc-felügyeletet a Nébih és a megyei kormányhivatalok mezőgazdasági szakigazgatási szervei gyakorolják, az élelmiszerlánc teljes területét – a talajvédelemtől az állategészségügyön át a vendéglátásig – folyamatosan ellenőrzik és felügyelik a vállalkozások tevékenységét, valamint létesítményeit.
A hatóságok tavaly közel kétmillió vizsgálatot végeztek. Az Országgyűlés elé kerülő beszámoló tartalmazza az élelmiszerlánc-felügyeleti díjbevételek megosztását és felhasználás körét is.
A jelentés a társadalmi szemléletformálás érdekében hangsúlyozza a kommunikációs tevékenység fontosságát. Ennek érdekében a Nébih „Ételt csak okosan!” elnevezéssel ismeretterjesztő kampányt indított, amely a táplálkozással kapcsolatos higiéniai és élelmiszerlánc-biztonsági kérdésekre világít rá – tartalmazza a közlemény.