A közlemény szerint a jegybank vezetése – az MNB-ben havi rendszerességgel megtartott bankárreggeli keretén belül – hétfőn ismét egyeztetett a legnagyobb hazai pénzintézetek vezetőivel. A találkozón Matolcsy György jegybankelnök többek között arról adott tájékoztatást, hogy a nemzeti bank megvizsgálta a kéthetes jegybanki kötvény mellett és ellene szóló érveket, és ennek mentén az esetleges kéthetes betétté való alakításának kérdését.
A közleményben ismertetik: a kéthetes kötvény számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik, egyrészt a monetáris transzmisszió, másrészt a növekedési hitelprogram szempontjából. Bár a betétté alakítás mellett szólhat, hogy a kéthetes kötvényállomány egy részét külföldiek vásárolják, ami rövid külső adósság, így növelheti az ország sérülékenységét, de az eddigi tapasztalatok alapján az ebből fakadó kockázat mérsékelt.
A monetáris politikai szempontok alapos mérlegelése alapján az MNB úgy véli, hogy a változtatás nem szolgálná megfelelően a jegybank monetáris politikai céljait, így a kéthetes kötvény megtartása mellett döntött – olvasható a honlapon.
Az MNB április elején bejelentett növekedési hitelprogramjának harmadik elemeként tűzte ki a kéthetes MMB-kötvényállomány csökkentését 4500 milliárd forintról 3600 milliárdra a devizatartalékokból biztosított devizacserével, amely 3 milliárd euróval csökkenti a devizatartalékot. Ezt a lépést a magyar pénzügyi rendszer sebezhetőségének csökkentésével, illetve a külső rövid lejáratú adósság mérséklésének szükségességével indokolta az MNB.
A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék-emelkedésnek volt egyenes következménye, amely az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele – magyarázta a hitelprogram indításakor az MNB.