Optimista vállalkozók: kevesebb cég szűnt meg

Az év első hat hónapjában 5873 cég távozott végelszámolással a piacról, miközben 6239-cel bővült az élő vállalkozások száma.

KG
2013. 07. 25. 21:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez év júniusának utolsó napján 654 403 élő céget tartott nyilván a hivatalos statisztika. Az előző két évben, 2011-ben és 2012-ben összesen 49 703 cégvezető döntött úgy, hogy végelszámolással „lehúzza a rolót”. A portál részletezett adatai szerint az első félévben az összes végelszámolási eljárás 45 százalékát (2658) fővárosi cégek kezdeményezték. Ennek ellenére – az új cégalapításoknak köszönhetően (3535) – a működő vállalkozások száma Budapesten 259 750-re bővült. A további tíz legnagyobb város közül hatban érvényesült hasonló tendencia, azaz csökkenő cégbezárás mellett – ha kismértékben is – szélesedett az élő cégek köre.

A vállalkozási térkép arról is tájékoztat, hogy az első félévben mind a tizenkilenc megyében csökkent a piacról végelszámolással kivonult cégek száma. Ennek is köszönhetően jelenleg mindössze öt térségben működik kevesebb vállalkozás, mint egy évvel korábban. A közlemény megjegyzi: korrekt vállalkozó végelszámolással, azaz fizetési kötelezettségeinek teljesítésével, üzleti partnereivel való megegyezéssel szünteti meg cége tevékenységét.

Az elemzés emlékeztet arra, hogy a végelszámolás a cég utolsó székhelye szerint illetékes cégbíróság előtt folyó, nem peres eljárás. Az eljárás megindításáról a cég legfőbb szerve – közgyűlés, taggyűlés – hozza meg a döntést, választja ki a végelszámolót. A végelszámoló felméri a cég vagyoni helyzetét, behajtja a követeléseket, kiegyenlíti a tartozásait, szükség esetén értékesíti a vagyoni eszközeit.

A hitelezők kifizetése után fennmaradó vagyont a végelszámoló a cég tagjai között felosztja, és megszünteti a cég működését. A vagyon a cég törlése előtt nem adható ki. A végelszámolások mintegy kétharmada végül felszámolásba megy át, mivel menet közben kiderül: a vagyon nem elég a hitelezők kifizetésére – jegyzi meg a közlemény. A gazdasági információs portál 12 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás alapján készít elemzéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.