Vajon Csányi elárulja, hogy miért adta el a részvényeit?

Szerdán kiderülhet, hogy miért adott el több mint tízmilliárd forint értékben OTP-részvényt Csányi Sándor, miután visszatér titokzatos külföldi útjáról.

MNO
2013. 07. 23. 10:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója jelenleg külföldön van és nem elérhető, így a piac továbbra is csak találgat arról, hogy miért vált meg több mint tízmilliárd forint értékben OTP-részvényeitől a múlt hét folyamán. A találgatásoknak egyedül a bankvezér vethetne véget, ám erre leghamarabb csak szerdán kerülhet sor, mivel a hírek szerint Csányi Sándor akkor ér haza. A Népszabadság arról írt, hogy olyan helyen tartózkodik, ahol sem telefonon, sem interneten keresztül nem lehet elérni.

Azt OTP az ügyletet azzal magyarázta, hogy Csányi agrárérdekeltségeinek fejlesztésére kívánja fordítani a pénzt, az MNO információi szerint azonban egészségügyi okai vannak a hatalmas tranzakciónak. Portálunk kiderítette, az elnök-vezérigazgató komoly szívműtéten esett át 2013 februárjában Németországban – később ezt a Népszavának nyilatkozó szakorvos is megerősítette.

A piaci szereplők álláspontja az, hogy a döntés hátterében az Orbán-kabinet a devizahitelesek megsegítésére beharangozott intézkedései állnak. Azok ugyanis jelentős veszteséget okozhatnak a bankszektornak. A Portfolio.hu úgy tudja, két egymással versenyző devizahiteles-javaslaton dolgozik a kormány: Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és csapata az árfolyamrés-probléma kezelésére, míg Navracsics Tibor egy jóval radikálisabb megoldásra kapott megbízást. A kormány a szerdai kormányülésen választhat a két forgatókönyv közül.

Rémhíreket tartalmazó levél terjed az OTP-ről az elmúlt napokban. A levél szerint az OTP 2007-ben „nyereségvágyból” az amerikai tőzsdéről vásárolt egy szép kis részvénycsomagot. Ez az információ – úgymond – kiszivárgott, de titkolni kell. A teljes részvénycsomag fedezetlen ingatlanpiaci derivatíva volt, amit soha nem lehet behajtani senkin – így a levél. Az OTP pedig csődbe ment, és képtelen visszafizetni a hitelkárosultak pénzét – olvasható még az elképesztő levélben.

Mint ismert, a 2008 őszén eszkalálódó gazdasági világválság 2007-ben az amerikai másodlagos jelzálogpiacon vette kezdetét. Az amerikai piacon 2006-ban tetőzött az ingatlanok értéke, amely lehetetlenné tette a hitelfelvételt, ezek után – mivel nem volt újabb vásárló az egyre újabb és újabb ingatlanokra – kipukkadt a lufi és a lakások értéke nagy zuhanásnak indult. Ez pedig magával rántotta az erre felépült értékpapírokat is, és ezzel az értékpapírokat jegyző befektetési bankokat. Előállt tehát az a helyzet, hogy a bankok gyakorlatilag elvesztették tőkéjüket, és a normál befektetésüket sem voltak képesek hitelek nélkül finanszírozni, illetve a piacról eltűnt a vásárlóerő, mivel a vásárlók végletesen eladósodtak, és a további fogyasztást nem fedezte az ingatlanuk árnövekedése.

Az OTP Bank a jogi fellépés lehetőségét vizsgálja egy szerintük rémhírkeltésre alkalmas levél miatt, amely kedden került fel több internetes honlapra. Az OTP kedden az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az OTP Bank határozottan visszautasítja azt a rémhír keltésére alkalmas, interneten terjedő írást, mely szerint a bank 2007-ben kétes pénzpiaci műveleteket hajtott volna végre vagy csődbe ment volna. A hitelintézet kiemeli: működése megfelel a mindenkor hatályos jogszabályi feltételeknek, amelyet a PSZÁF rendszeresen ellenőriz, valamint tőzsdei cégként gazdálkodásának adatai nyilvánosak és könyvvizsgáló által hitelesítettek. Az OTP Bank az európai stressz teszt alapján Európa harmadik legstabilabb bankja, tőkehelyzete és likviditása kiváló.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.